Bu at ve eşek etini ne yapacağız sorusuna neden cevap verilmiyor?

16 Aralık 2019 Pazartesi 14:02

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda görüşülerek onaylanan ve Sudan ile ekonomik ve ticari ortaklık anlaşmasıyla 500 ton at, eşek ve katır etinin gümrüksüz olarak ithal edilmesine olanak tanındı. İyi Parti ve Saadet Partili vekiller “500 ton at, eşek ve katır etinin gümrüksüz olarak ithal edilmesine neden olanak tanındığını” sordu

Bu at ve eşek etini ne yapacağız sorusuna neden cevap verilmiyor?

 

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda 4 Aralık’ta kabul edilen ve yakın zamanda Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen Sudan’la Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması’yla Türkiye, Sudan’dan büyükbaş ve küçükbaş hayvan, tereyağı, yumurta, bal, patates, domates, sarmısak, üzüm, buğday arpa ve mısır ithal edecek. İthal edilecek ürünler arasında at ve eşek eti ile sakatatları da bulunuyor.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, 500 ton at, eşek ve katırın da aralarında bulunduğu hayvanların sakatatlarına gümrük vergisi uygulanmadan ithal edilme iddialarıyla ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın cevaplandırması istemiyle soru önergesi verdi.

Karaduman şu soruları sordu:

1- Sudan’dan 500 ton at, eşek ve katır eti ile ayrıca 500 ton at, eşek ve katırın da aralarında bulunduğu hayvanların sakatatları hangi amaçla ithal edilmektedir?

2- İthal edilecek at, eşek ve katır etleri özel bir alanda (ilaç, kimya sanayi vb.) kullanılacaksa ülkemizde bu ihtiyacı karşılamaya yetecek kadar hayvan mevcut değil midir?

3- Sudan’dan ithal edilecek etler kasaplar ve marketlerde satışa sunulacak mıdır?

4- Söz konusu etler kasap, market ve diğer reyonlarda satışa sunulacaksa bu etlerin türü ve menşei belirtilecek midir?

5- Son bir yılda hangi ülkeden/ülkelerden toplamda ne kadar at, eşek, katır ve domuz eti ithal edilmiştir?

Ayrıca İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “Ülkemizin maymun eti ve yenilebilir sakatatı, sürüngen eti, domuz, at, eşek ve katır gibi hayvanların etine  ihtiyacı mı vardır, nerede kullanılacak” diye sordu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise " Eskiden İstanbul'a sirklere getirilen arslanlara yedirirlerdi at etini. Şimdi siz kime yedireceksiniz?" diye sordu.

Türkiye’nin Sudan’dan ithal edilen ‘at, eşek ve katır eti’ ile ilgili “neden” sorusuna hala yanıt verilmiş değil!

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 9 ay önce yorumlandı

**bu kadar merak ne??.türkiyede yaban hayatı ve bilinen hayvanat bahçeleri çok.atarsın derin dondurucuya arada bir verirsin hemde ucuz.yahu.hayret etmemek mümkün değil...her şeyi merak etmeyin insanın başına çok şey meraktan gelir...memlekete verebildikleriniz saadece**vekil ithali ile grup kurma..seçime yakın türkiyenin dengesini bozma..sizin kelleler buna iyi yatar ......bırakın böyle üç kuruşluk köfte yemeleri

0 Kişi beğendi.