Bursa'da şeftali ağaçları kesiliyor

18 Haziran 2019 Salı 15:34

Meyve ağaçlarını kesen çiftçiler, yeterince gelir elde edememekten şikayetçi.

Bursa'da şeftali ağaçları kesiliyor
"Taş eksen taş çıkar" sözünün hayat bulduğu Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip olan Bursa Ovası, zor günler yaşıyor.

60 BİNE ÇIKTI

Yenişehir ilçesinde, artan maliyetler ve sigorta bedellerinin yüksek olması sebebiyle 500 dönüm içerinde bulunan kiraz, armut, elma ve şeftali olmak üzere 30 bin verimli ağaç kesilmişti. Bu sayı her geçen gün artarak, ilçe genelinde kesilen meyve ağacı 60 bini buldu.

Bursa'da şeftali ağaçları kesiliyor

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, “İlçemizde sulu tarım yapılan arazi, yaklaşık 200 bin dönüm civarında. Bunların içinde meyvecilik de var. Yıllar önce babalarımız tarafından dikilen meyve ağaçlarının içinde 30 yaşına gelmiş bahçelerimiz var. Bunlar üst üste 2-3 yıl gelir elde edemediği zaman çiftçimiz, zor durumda kalarak bunları söküyor. Bunun yerine sebze dikecek. Tabii bu durum kolay değil, torunlarımıza kalacak yatırımlar bugün yok olacak. Bundan sonra da meyve kimse dikmeyi düşünmüyor. 3 yılda yaklaşık 60 bin ağacı kesildiğini düşünüyoruz. Armut ateş yanığından sıkıntı yaptı, şeftali para etmedi. Kirazı da don vurdu.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ramadan 1 ay önce yorumlandı

neyin küfürü akplilerin hangi sözü küfür yalan şeytan icadı degil cehenememi gidelim zaten 5dakikalık dünyada yeterince bunlarla yaşıyoruz birde orda aynı tiyatroyu yaşamak istemiyoruz

0 Kişi beğendi.