Buzdolabının yanına beyaz eşya koymayın, tasarruf sağlayın

24 Mart 2013 Pazar 16:17

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen 'Enerji Hanım' eğitim projesi toplantısı Bursa’da yapıldı. Toplantıda, mutfaktaki beyaz eşyaların...

Buzdolabının yanına beyaz eşya koymayın, tasarruf sağlayın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Enerji Verimliliği Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen 'Enerji Hanım' eğitim projesi toplantısı Bursa’da yapıldı. Toplantıda, mutfaktaki beyaz eşyaların yan yana kullanılmaması gerektiği vurgulandı.

    Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya ev hanımları büyük ilgi gösterdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın eşi Selma Yıldız ile Bursa Valisi Şehabettin Harput’un eşi Funda Harput’un da katıldığı toplantıda konuşan Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Genel Başkanı İbrahim Çağlar, ev hanımlarının yapacakları küçük tasarrufla ülke ekonomisine 4 milyar lira katkı sağlayacağını söyledi. Çağlar, “4 milyar lira ile tam donanımlı 200 hastane yapabiliyoruz. Bin tane okul yapıyorsunuz. Bunları devletimiz de işadamlarımız da yapıyor; fakat fazlasının ne zararı olur. Yapacağınız küçük tasarruflarla bu imkanları bulabileceğimize inanıyorum. Lir lambayı söndürmek de çok önemli. Kadın kemaliyle toplumu yüceltir.” dedi.

    'Enerji Hanım' karakterini canlandıran tiyatro ve sinema oyuncusu Süeda Çil de programa katılan kadınlara, evlerde enerjinin nasıl daha verimli kullanılabileceği konusunda ayrıntılı bilgi verdi.

    Sahneye aldığı ev hanımlarına buzdolabını nereye koyduklarını soran Çil, “Mutfakta kullandığınız beyaz eşyaların birbirleriyle yan yana bulunmamasına özen gösterin. Özellikle bulaşık makinesiyle buzdolabı yan yanaysa buzdolabı daha fazla enerji tüketebiliyor. Bundan sonra beyaz eşyaları mutfakta yan yana kullanmayın sağlayacağınız tasarrufun farkına varacaksınız.” diye konuştu.

    Toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle şanslı ev hanımlarına enerji tüketimi az beyaz eşya hediye edildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x