Çin'deki durgunluk BMW'yi vurdu

05 Ağustos 2015 Çarşamba 19:16

BMW, MINI ve Rolls-Royce gibi lüks araçlar üreten BMW Grubu'nun önceki gün açıkladığı yarıyıl rakamlarına göre, geçen seneye kıyasla Faiz ve Vergi Öncesi Kar'ı (FVÖK) ikinci çeyrekte yüzde üç azalarak 2,6 milyar Euro'ya düştü....

Çin'deki durgunluk BMW'yi vurdu

BMW, MINI ve Rolls-Royce gibi lüks araçlar üreten BMW Grubu'nun önceki gün açıkladığı yarıyıl rakamlarına göre, geçen seneye kıyasla Faiz ve Vergi Öncesi Kar'ı (FVÖK) ikinci çeyrekte yüzde üç azalarak 2,6 milyar Euro'ya düştü. Şirketin net karı ise aynı dönem için yüzde 1,0 gerileyerek, toplam 1.75 milyar Euro oldu. BMW Yönetim Kurul üyeleri, gelirdeki düşüşleri, dünyanın en önemli Çin otomobil pazarının büyümesinde ki yavaşlamaya bağladı. "Birkaç aydır Çin otomobil pazarında orta seviyeli büyümenin belirtileri görülmüştür." diyen BMW Yönetim Kurul Üyesi Dr. Friedrich Eichiner Çin pazarının normalleşerek aşırı derecede rekabetçi hal aldığını ifade etti.

Eichiner, Çin'in gelişmiş alt yapısı, hızlı büyüyen orta sınıfın markalı araçlara olan ilgisinin artması ve araç sahiplik oranının düşük olması sebebiyle kısa ve uzun vadede, ülkenin büyüme potansiyelinden emin olduklarını sözlerine ekledi. Gelirdeki düşüşlere rağmen Euro'nun dolara karşı değer kaybetmesi, grubun ikinci yarıyıl toplam gelirini yüzde 20,2 arttırarak 23,9 milyarı Euro'ya çıkardı. Geçen seneye kıyasla yeni BMW markalı araçlarına yüzde 4,9 ve MINI'lere yüzde 23 daha fazla talep yaşanırken, bu değer Rolls-Royce için eksi yüzde 7,7 civarında seyretti. Buna göre BMW Grubu, 480 bin BMW, 92 bin MINI ve 988 bin Rolls-Royce markalı araç satmayı başardı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x