Dar gelirli olmak koronavirüs günlerinde daha da zor

28 Mart 2020 Cumartesi 13:01

Türk-İş’in “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının sonuçlarına göre; 4 aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.345,24 TL olurken, yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7.639,22 TL oldu.

Dar gelirli olmak koronavirüs günlerinde daha da zor

 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), çalışanların geçim şartlarını ortaya koyan “açlık ve yoksulluk sınırı”araştırması sonuçlarını açıkladı. Araştırma çalışmasında kullanılan gıda fiyatları market-pazarlar dolaşılarak yerinde tespit edilmekte; ancak ilk defa bu ay sanal marketler de izlenerek gıda fiyatlarındaki gelişim değerlendirildi. Çalışmada ilk gözlem, semt pazarları ve marketlerde alışveriş yapanların yoğunluğunun azalmış olması ve gıda fiyatlarında, özellikle yaş sebze-meyvede, görülen artış oldu. Türk-İş’ten yapılan açıklamada araştırma sonuçları şöyle açıklandı:

“BU SÜREÇTE TEMEL GIDA MADDELERİNE ERİŞİM DE ÖNEM KAZANDI”

“Etkisi ve yaygınlığıyla küresel halk sağlığı sorununa dönüşen Koronavirüs (Kovid-19) sosyal yaşamın yanı sıra ekonominin birçok alanını da olumsuz etkilemektedir. Virüsle mücadele çerçevesinde bir dizi önlem uygulamaya konulmuştur. Yaşanan bu süreçte temel gıda maddelerine erişim de önem kazanmıştır. Çalışanların iş koşullarının sağlıklı olması yanı sıra istihdam ve gelir güvencesinin sürdürülebilirliğini de sağlamak gerekmektedir. Çalışanların aileleriyle birlikte, başta gıda harcaması olmak üzere temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, çözüme kavuşturulması gereken temel sorunlar arasında yer almaktadır.”

Dar gelirli olmak koronavirüs günlerinde daha da zor


AÇLIK SINIRI: 2.345,24 TL

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.345,24 TL olurken; gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7.639,22 TL oldu. Bekar bir çalışanın‘yaşama maliyeti’ise aylık 2.847,14TLolarak hesaplandı.

MUTFAK ENFLASYONUNDA ARTIŞ ORANI AYLIK YÜZDE 3,89 OLDU

“Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) tutarı bir önceki aya göre 88 TL, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 286 TL daha fazla olmuştur. Son bir yıl itibariyle artış tutarı ise (aile bütçesine gelen ek harcama gereği) gıdada 331 TL ve toplamda 1.079 TL’dir. Ücret geliri elde eden çalışan ve emeklilerinin satın alma gücünde meydana gelen/gelecek olan kaybın çeşitli desteklerle giderilmesi gereği ortaya çıkmaktadır.” 

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x