Dört kişilik ailenin açlık sınırı 935 lira

26 Aralık 2012 Çarşamba 11:32

İşçi konfederasyonu TÜRK-İŞ, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarının 985 lira olduğunu açıkladı. TÜRK-İŞ tarafından, çalışanların geçim koşullarını belirlemek...

Dört kişilik ailenin açlık sınırı 935 lira

İşçi konfederasyonu TÜRK-İŞ, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarının 985 lira olduğunu açıkladı.

TÜRK-İŞ tarafından, çalışanların geçim koşullarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak yapılan ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırmasının Aralık ayı sonuçları açıklandı. Konfederasyonun açıklamasına göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı 985 lira oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise 3 bin 208 liraya yükseldi. Fiyat artışları nedeniyle son bir yılda mutfağa gelen ek yük 45 lira olarak hesaplanırken, ailenin yaşama maliyeti bir önceki yıla göre 145 lira arttı.

Önceki yılın aynı döneminde açlık sınırı 940 lira ve yoksulluk sınırı 3 bin 63 lira olarak hesaplanmıştı. TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında Aralık 2012 ayı itibariyle 'mutfak enflasyonu'ndaki değişim şöyle oldu: Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,82 oranında arttı. Gıda enflasyonunda oniki ay itibariyle artış oranı yüzde 4,74 oranında gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 6,40 olarak hesaplandı.

Yorum Gönder

@name x