EBUSSUUD EFENDİ İLE ŞEYH ALTIPARMAK ARASINDA GEÇEN ‘SİGARA’ MEKTUPLAŞMASI!

26 Ekim 2019 Cumartesi 09:57

“Ey tütüne haramdır diyen ahmak, Niçin haram olsun bir yeşil yaprak? Tütün yetiştirmedi mi bu mukaddes toprak? Haram olsaydı içer miydi Şeyh Altıparmak”!...

EBUSSUUD EFENDİ İLE ŞEYH ALTIPARMAK ARASINDA GEÇEN ‘SİGARA' MEKTUPLAŞMASI!

Şeyhülislâm Ebussuud Efendi, Amerika kıtasının keşfinden sonra keşfolunup bütün dünyayı saran tütün iptilâsı üzerine şu sözleri söylemiş:

Bir acayip bid’at gelmiş cihana,
Aman ha değmesin ehl-i îmana!
Duhan diye isim vermişler ona,
Tütsü verir çıksın diye îmana!

Bazı imamlar nûş edip içerler,
İçip de mihraba niçin geçerler?
Melekler istikrâh edip kaçarlar,
Şikâyet ederler varıp Rahmân’a

Enbiyâdan hiçbir kimse içmedi
İçin diye tembih dahî etmedi
Seleften hiç kimse alıp-satmadı,
Ticareti haramdır bezirgâna...

--------///----------//---------

Kötülüğü, sıhhate zararı henüz yeterince bilinmeyip, hükmü verilmediğinden sigaraya alışmış hem de çok sigara içen bir zat olan Şeyh Altıparmak’ın eline bu manzûme ulaşınca, manzûmenin yazılı olduğu kâğıdı çevirmiş o da şunu yazmış:
“Ey tütüne haramdır diyen ahmak,
Niçin haram olsun bir yeşil yaprak?
Tütün yetiştirmedi mi bu mukaddes toprak?
Haram olsaydı içer miydi Şeyh Altıparmak”!...

ve bunu özel bir postayla göndermiş. O gece Şeyh Altıparmak bir rüya görmüş: Rüyasında kıyâmet kopmuş, hesaplar görülmüş, Şeyh Altıparmak da cennete girmeye hak kazananlar arasında cennete girmiş. Kendisine yerini göstermişler, mükemmel ikramlar, taht ve koltuklar hazır... Geçmiş oturmuş.
Tiryakilerin canı iki yerde çok sigara istermiş. Biri; çok sıkıntılı anlarda. Diğeri; çok huzurlu anlarda. Altıparmak’ın da cennete varıp oturunca canı sigara istemiş. Hemen cebinden tabakasını çıkarmış, sigarayı sarmış, ağzına götürmüş, fakat yakmak için ateş yok. Etraftaki sormuş:
“–Bunu yakacağım, ateş yok mu?”
“–Yâ Şeyh! Biliyorsun burası cennet, cennette ateş olmaz. Bunu tutuşturmak istiyorsan, bir yol cehenneme gidiver!”
O an sigara içme arzusu öyle bastırmış ki, Altıparmak elinde sigarası cennetten çıkmış ve cehennemde sigarayı yakıp tekrar cennetin kapısına yönelmiş. Yine o çok özlediği dumanlar içerisinde cennetin kapısına varmış, bakmış ki, kapı kapanmış. Kapıyı vurmuş. İçeriden seslenmişler:
“–Kim o?”
“–Ben Şeyh Altıparmak! Ben cennetlikler arasındayım! Açın kapıyı!”
“–Ne istiyorsun?”
“–Yerime geçmek istiyorum.”
“–Yâ Şeyh eğer cennete girmek istiyorsan, at ağzındaki ateşi, çünkü cennet ateş yeri değil!”
Şeyh Altıparmak bu cevabın sıkıntısı ile kan-ter içerisinde uykusundan uyanmış hemen abdest almış. Yetmiş defa tövbe secdesine kapanıp,
«Tövbe yâ Rabbi, tövbe yâ Rabbi!..»
diye istiğfar etmiş, ondan sonra da;
«Hâlda hâldaşım, sinde sindaşım, tarikatta yoldaşım, dünya ve âhirette kardaşım Ebussuud Efendi’ye» diye başlayan bir mektup yazmış.
Mektubunda; «Size gönderdiğim berbat-nâmeden dolayı sizden özür diliyor, affınızı istirham ediyorum.» diye bu büyük âlimden bağışlanmasını dilemiş. Bu hâdiseden sonra Şeyh Altıparmak bir daha sigara içmediği gibi mürîdanını da sigaradan men‘ etmiş 
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hasan Usta@Tırak Kor 2 hafta önce yorumlandı

o zamanlar tütünün sağlık yönünden zararları bilinmediğinden. farklı görüşler olması normaldir. fakat bu zamanda tütün kesinlikle zararlıdır.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 2 hafta önce yorumlandı

hi̇kayeni̇n sonunu şi̇mdi̇ okudum-şeyh-gerçekten i̇slam ehli̇ymi̇ş.i̇ti̇kadi doğrultusunda *rab(cc)onu bu konuda terk etmemi̇ş demekki̇ çok kiymetli̇ olsa gerek **Allahin yaninda--ne güzel-ne güzel son durum i̇yi̇..

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 2 hafta önce yorumlandı

**evet i̇slamda i̇ki̇ uç i̇nsanin *tütün hakkindaki̇ düşünsel durumlar--si̇gara dünyamizda 8.5 mi̇lyarin problemi̇ olmuş.halkin beden ve ruh sağliğindaki̇ onulmaz etki̇leri̇ni̇ görerek*ebussuud hazretleri̇nden tarafi olmak i̇yi̇di̇r--ama şeyhi̇n düstursun ayip cevabi tuhaftir-bedene ve ruha aksi̇ tesi̇rleri̇ olan her şey haramdir.**alllah(cc)bi̇zden beden ve ruhumuzun hakkini soracaktir-demekki̇ şeyh epey tuhafmiş.Allah yardim etsi̇n....hale bak.

0 Kişi beğendi.