“Ehliyetsiz müteahhitlerle kentsel dönüşümden başarı beklemek hayal olur“

25 Aralık 2012 Salı 13:22

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, ehliyetsiz müteahhitlerin yer alacağı kadroyla kentsel dönüşümün tehlikeli olacağını söyledi. Tellioğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Müteahhitlik sektörü...

'Ehliyetsiz müteahhitlerle kentsel dönüşümden başarı beklemek hayal olur'

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, ehliyetsiz müteahhitlerin yer alacağı kadroyla kentsel dönüşümün tehlikeli olacağını söyledi. Tellioğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Müteahhitlik sektörü disiplinsizliğin ve sahipsizliğin had safhada olduğu bir sektör. Ehliyetsiz ve çürük müteahhitlerin de içinde olacağı bir kadroyla kentsel dönüşümden başarı beklemek hayal olur.’’ dedi.

Afet kapsamındaki konutları kapsayan kentsel dönüşüm projesinin, inşaat sektörünün sorunlarını ortadan kaldıracağını, ekonomiye büyük canlılık kazandıracağını dile getiren Tellioğlu, “İMKON olarak kentsel dönüşümün başarısı konusunda ciddi kaygılarımız var. İnşaat müteahhitliği sektöründe disiplinsizlik, sahipsizlik had safhada. 1950 yılından beri devam eden hızlı, çarpık, plansız yapılaşmayla büyüyen inşaat müteahhitliği sektörü kendi kaderine terk edilmiştir. Sektör mensuplarının bir kısmı dürüstçe çalışarak çok başarılı işlere imza atarken, sayıları 200 bini aşan karnesiz inşaat müteahhitlerine karşı hiçbir tedbir alınmamaktadır.Bu duruma sektör adına, ülkemiz insanı adına artık yeter diyoruz.” şeklinde konuştu.

Yıkılması gereken çürük yapıları inşa edenlerin bugün hala sektörün içinde olduğunu ileri süren Tellioğlu, "Kentsel dönüşüm kapsamında 6,5 milyon konut yıkılacak. 500 milyar dolarlık bir proje. Kiminle yürüteceksin bu projeyi? Bu çürük yapıları inşa eden sözde müteahhitlerle mi?’’ diye sordu. İMKON Başkanı inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu vurgulayarak, sektörün 2012 yılında sadece yüzde 1 büyüdüğünü, bu rakamın genel ekonomi büyüme oranının altında kaldığını belirtti.

Yorum Gönder

@name x