‘Elektrik kesintisi ciddi bir yönetim zafiyeti’

31 Mart 2015 Salı 13:01

Türkiye'nin 30 ilinde meydana gelen elektrik kesintisi, başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere birçok şehirde hayatı felç ederken Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şube Başkanı Mahir Ulutaş, yaşanan durumu değerlendirdi. Ulutaş,...

‘Elektrik kesintisi ciddi bir yönetim zafiyeti'

Türkiye'nin 30 ilinde meydana gelen elektrik kesintisi, başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere birçok şehirde hayatı felç ederken Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şube Başkanı Mahir Ulutaş, yaşanan durumu değerlendirdi. Ulutaş, Avrupa-Türkiye ana besleme hattındaki arızadan kaynaklandığı belirtilen elektrik kesintisinin ciddi bir yönetim zafiyetini gösterdiğini söyledi. TEİAŞ’ın, kesintinin sebebini Avrupa-Türkiye ana besleme hattındaki arıza olarak açıkladığını belirten Ulutaş, “Kesintilerin 30 ili kapsaması ciddi bir sıkıntı. Bu illerde yüksek yapılar, havaalanları, sanayi tesisleri, metrolar ve raylı sistemlere enerji verilememesi, kent yaşamını felç etti. İlerleyen saatlerde devreye alma gecikirse daha büyük sıkıntılara yol açabilir. Bu çok ciddi ve önemsenmesi gereken bir hadise.” diye konuştu.

Daha önce de 2007 yılında benzer bir kesinti yaşandığını ve 11 saat sürdüğünü hatırlatan Ulutaş, şunları kaydetti: “Şu anda gelen açıklamalar yeterli değil. Eğer Avrupa-Türkiye arasındaki bağlantıda yaşanan problem bu arızaya neden olduysa ciddi bir enerji yönetim zafiyeti olduğunu gösteriyor. Kesintiler de 30 ili birden kapsıyorsa sistemin bakımında, işletmesinde, yönetiminde acil durum senaryoları oluşturulup bunların hemen devreye alınmasında ciddi sıkıntılar olduğu açık.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x