Emeklilikte yaşı bekleyenler dikkat

05 Nisan 2013 Cuma 17:42

Emeklilik için yaş bekleyen binlerce kişiyi ilgilendiren açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten geldi. Emeklilikte yaşı bekleyenler dikkat.

Emeklilikte yaşı bekleyenler dikkat

 Bu haber emeklilik gününü doldurmuş ancak yaş durumunu bekleyen binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaş bekleyenlerle ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü duyurdu.

Bakan Faruk Çelik, emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili soru üzerine, bu kişilerle bir araya geldiğini hatırlatarak, ''Israrla görüşme talebinde bulundular. Dün de 4C'lilerle bir araya geldim. Bu talepleri cevapsız bırakmayı doğru bulmuyorum. Onlarla bir araya geliyoruz, görüşüyoruz'' dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, konunun özellikle 2000 yılı öncesindeki SSK'lıları ilgilendirdiğini belirterek şu bilgileri verdi:

''Bunların sayıları 5 milyon. 500 bini bugün prim gününü doldurmuş ve yaşı bekliyor. Peyderpey bu 500 bine, bu 5 milyon kişi ilave olacak. Bununla ilgili bir karar geçmiş dönemde alınmış. Nasıl alınmış? 1999 yılında 4447 sayılı yasayla vatandaş 10 yıl sonra emekli olacağını düşünürken o günün üçlü koalisyon hükümeti çıkardığı düzenlemeyle vatandaşa demiş ki 'Kusura bakmayın 10 yıl değil,  15 yıl sonra, 20 yıl sonra emekli olacaksınız'. Şimdi onlar diyor ki 'Oyun oynarken kural değişti, bizim ne günahımız var?'. Biz de kendilerine söyledik 'Haklısınız, bu hakkı size teslim ediyoruz, doğru.' 'O gün hükümet böyle değil,  yeni işe başlayanlarla ilgili bu kuralı koymalıydı' diyoruz.''

Emeklilikte yaşı bekleyenlerin sorunun çözülmesini istediğini ifade eden Faruk Çelik, şunları söyledi:

"Bu konu ayaküstü konuşulacak, çözülecek bir konu değil. Şu anda bununla ilgili projeksiyonlar yapılıyor, çalışıyoruz. Avrupa'da benzer uygulamalar var. 'Olabilir mi, bunun bir altyapı çalışmasını yapalım' dedik. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) görüşürüz, henüz projeksiyon ortaya çıkmış değil. Maliyet hesabı emekliye nasıl yansıyacak, bunlar ortada yok. Bunlar çıktıktan sonra bu görüşülür ve ona göre de karar verilir. Ancak çok zor bir olaydır. Mali açıdan çok ağır müeyyideler getiren bir olaydır. Bu tablo ortaya çıktıktan sonra EKK'da net değerlendirme yapılır ve onlara cevap verilir. Biz kimseye konuşmalarımızda ümit vermedik, 'Böyle bir şey olur' diye bir şey söylemedik. Ancak madem böyle bir talep var. Bu çalışmayı yapalım, bir maliyet hesabını yapalım, ona göre de bilgilendirme yapacağız.''

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x