Filipinler Büyükelçisi Alarilla, işadamlarını ülkesine yatırıma devam etti

02 Mayıs 2013 Perşembe 15:53

Filipinler'in Ankara Büyükelçisi Marilyn Alarilla, Filipinler’de yatırım yapmanın tam zamanı olduğunu belirterek, “Türk işadamlarını ülkemize davet ediyoruz.” dedi.Karadeniz İşadamları Derneği’nin (KARGİD) davetlisi olarak bazı...

Filipinler Büyükelçisi Alarilla, işadamlarını ülkesine yatırıma devam etti

Filipinler'in Ankara Büyükelçisi Marilyn Alarilla, Filipinler’de yatırım yapmanın tam zamanı olduğunu belirterek, “Türk işadamlarını ülkemize davet ediyoruz.” dedi.

Karadeniz İşadamları Derneği’nin (KARGİD) davetlisi olarak bazı temas ve incelemelerde bulunmak üzere Trabzon’a gelen Büyükelçi Marilyn Alarilla ve Filipinler Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ernesto Chua, KARGİD Başkanı Ahmet Yaşar Altıntaş ve yönetim kurulu üyeleri ile Trabzon Valiliği ve Belediyesi'ni ziyaret etti. Daha sonra Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı (TTSO) ziyaret eden Büyükelçi Alarilla ve beraberindekiler, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile görüştü. Görüşmede, ülkesi hakkında bilgi veren Büyükelçi Alarilla, Filipinler’in 100 milyonu aşkın nüfusuyla Asya’nın önemli bir ticaret merkezi olduğunu kaydetti. Filipinler’deki yatırım ve iş kolaylıklarıyla ilgili konuşan Alarilla, “Türk işadamlarını ülkemize davet ediyoruz. Şimdi Filipinler’de yatırım yapmanın tam zamanı.” diye konuştu.

Filipinler Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ernesto Chua, Türkiye’nin kaydettiği gelişme ve ilerlemeyi örnek aldıklarını belirtti. Ziyaretin amacının iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek olduğunu dile getiren Chua, "Trabzon’da sadece ticari bir çalışma yürütmek ve işadamlarınızı ülkemize davet etmek için değil, aynı zamanda da ülkelerimiz arasında nasıl ilişkilerimizi geliştirebiliriz arayışı için bulunuyoruz. Bizler ticari işbirlikleri değil dostluklar da kuruyoruz. Bu ziyaretlerimiz elbette ki ilişkilerimizi daha da geliştirecektir.” dedi.

Filipinler’in son yıllarda iltimas ve rüşveti bitirdiğini ve özelleştirmeler yaparak önemli bir gelişme içine girdiğini kaydeden Chua, bu alanda Türkiye’nin kaydettiği ilerleme ve gelişmeyi örnek aldıklarını ifade etti.

KARGİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Altıntaş da Türk iş dünyası için yurt dışına açılımın önemine işaret etti. Türk işadamları için Filipinler’de çok ciddi yatırım imkanları olduğuna işaret eden Altıntaş, Filipinler’de özellikle inşaat, tarım ve gıda, turizm sektörlerinde çok ciddi yatırım imkanları ve potansiyellerinin mevcut olduğunu söyledi.

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu da Filipinler heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini arzu ettiklerine değinen Hacısalihoğlu, “Filipinler ile ticari ve ekonomik ilişkilerimiz istenilen düzeyde değil. Bunu geliştirmek istiyoruz. Trabzon’dan Filipinlere sadece fındık satmışız ve karşılığında bir şey almamışız. Biz fındığın yanında sanayi ürünleri de satmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

İlişkilerin geliştirilmesi için karşılıklı ziyaretlerin önemine vurgu yapan Başkan Hacısalihoğlu, iki ülke işadamları arasında tanıtım ve işbirliği toplantıları düzenlenebileceğini, işadamları arasında eşleştirme programları yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x