HAMDOLSUN! 15 YILDA BU NOKTAYA GELDİK

11 Mayıs 2017 Perşembe 20:04

Bir zamanlar Komünist Rusya bizde petrol rafinerisi kuruyordu, ücretini ise buğdayla ödüyorduk. Para istemiyorlardı... meyve-sebze ve başta buğday olmak üzere tahıl ürünlerimizi istiyorlardı. Şimdiki hükümet sayesinde tarım alanları hızla azaldı. İhtiyacımız olan Buğdayı ise pilot krizi nedeniyle Rusya'dan alamıyorduk... müjde başarılı hükümetimiz(!) arayı düzeltti ve ilk buğday gemisi Rusya'dan yola çıktı. Rusya'nın ürünlerimize olan ambargosu ise henüz sürüyor.

HAMDOLSUN! 15 YILDA BU NOKTAYA GELDİK
 Türkiye’nin Rus tahıl ürünlerine yönelik kısıtlamaları kaldırmasının ardından, buğday taşıyan ilk kargo gemisinin Rusya’dan yola çıktığı bildirildi.

Rus Güney Gümrük Ofisi Basın Merkezi tarafından haber ajansı TASS’a yapılan açıklamada, Türkiye’nin Rus tahıl ürünlerine yönelik vergi uygulamasını iptal etmesinden sonra 3 bin ton buğday taşıyan ilk geminin Rusya’nın Rostov-On-Don kentinden Türkiye'ye doğru yola çıktığı belirtildi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Rusya’nın Soçi kentinde Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’den ihraç edilen domatesin dışında, tarafların tarım ürünlerinde tüm kısıtlamaların kaldırılması konusunda anlaşmaya vardığını duyurmuştu.


Rus Federal Gümrük Servisi (FTS) verilerine göre, 2016 yılında Türkiye’ye 4,7 milyon ton tahıl ürünü ihraç eden Rusya'nın, Türkiye'den domatesin yanı sıra, salatalık, turşu, üzüm, elma, armut ve çilek ithalatı yasağı ise devam ediyor.

(Kaynak: Hürriyet)


Yorum Gönder

@name x