Hattat Holding tarımdan sonra enerjide de kendini gösterecek

07 Mart 2013 Perşembe 11:37

Tarım makineleri satışı yapan ve diğer birçok sektörde faaliyet gösteren Hattat Holding, enerji sektöründe de önemli adımlar atıyor. Enerji sektörüne yönelik Avrupa’nın en büyük kuyularını açan holding, Türkiye'nin enerji ihtiyacının...

Hattat Holding tarımdan sonra enerjide de kendini gösterecek

Tarım makineleri satışı yapan ve diğer birçok sektörde faaliyet gösteren Hattat Holding, enerji sektöründe de önemli adımlar atıyor. Enerji sektörüne yönelik Avrupa’nın en büyük kuyularını açan holding, Türkiye'nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 8’ini karşılayacak elektrik üretimi yapacak.

Hattat Holding bünyesinde yer alan Hattat Tarım Makineleri, Türkiye’nin dört bir yanından gelen iş ortakları ile 2012 yıl sonu ve 2013 yılı yeni yatırımlarını değerlendirme toplantısını Antalya Belek’te yaptı. Birçok sektörde iş yaptıklarını ifade eden Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat, Avrupa’nın en büyük kuyularını açtıklarını belirtti. 8 metre çapında eksi 700 metreye kadar inen bu kuyulardan 10 milyon ton kömür çıkarılması hedefleniyor. Çıkarılacak bu kömürün kurulacak enerji santrallerinde değerlendirileceğini söyleyen İbrahim Hattat, “Batı Karadeniz enerji üssü diye tabir ettiğimiz projemiz var. İnşallah tam kapasiteye geçtiğinde yaklaşık 4 bin megavatlık bir elektrik üretme kapasitesine sahip olacak. Onun için de yaklaşık 6 milyar dolarlık bir yatırım gerekiyor. Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 8'i üzerinde elektrik enerjisi üretimi yapacağız.” diye konuştu.

SAVUNMA SANAYİİNDE DE ÇALIŞMALAR VAR

Savunma sanayiinde de çalışmalar yaptıklarını dile getiren İbrahim Hattat, şu anda tank taşıyıcı araç ürettiklerini, daha sonra ise zırhlı araç üreteceklerini ifade etti. Özellikle 2013’te buna ağırlık vereceklerine değinen Hattat, “42 adet tank taşıyıcıyı silahlı kuvvetlere teslim ettik. Birçok projemiz daha yürütülüyor. 2013 yılında savunma sanayi alanındaki yatırımlarımıza ağırlık vereceğiz. Özellikle üzerinde çalıştığımız projeler söz konusu. Milli tankımız Altay'ın power pack sistemleri, 6X6, 8X8 zırhlı araç üretimleri gibi.” dedi.

TÜBİTAK’ın elektrikli otomobille ilgili projeye katıldıklarını söyleyen Hattat, yerli bir elektrikli otomobil üretmenin çabasında olduklarını kaydetti. Hükümetin bu konudaki desteğine ve teşvikine de değinen Hattat, sonuçların mayıs ayında belli olacağını hatırlattı. Almanya’da Mercedes'in direksiyon fabrikasını satın aldıklarını ve bu fabrikayı Türkiye’ye getireceklerini anlatan Hattat, Çerkezköy’e kurulacak bu fabrikanın faaliyete geçmesi ile yaklaşık 150 bin direksiyon üreteceklerini belirtti.

Hattat Tarım Makineleri Genel Müdürü Abdullah Akkuş ise Türkiye’deki pazar paylarını 6 kat artırdıklarını kaydetti. Yılda 15 bin traktör üretebilme kapasitesine sahip olduklarını belirten Akkuş, “2012’de Afrika’yı stratejik pazar olarak seçtik. Hattat markası ile Tunus, Cezayir ve Senegal'den sonra Sudan'da gerçekleştirdiğimiz 2 bin adetlik traktör satışıyla Afrika pazarındaki ihracat bağlantılarımızı 2013’te de artırarak devam ettireceğiz. 2013’te hedef pazar olarak Türk Cumhuriyetleri’ni seçtik. Özbekistan, Azerbaycan ve Kırgızistan ile görüşmelerimiz sürüyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki 1,5 milyon traktörün 600 bininin hurda olduğunu dile getiren Akkuş, bu traktörlerin toplanıp hurda indirimi ve teşvikle yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x