HER KÜTAHYALI YADA İŞSİZ MÜŞTERİSİZ KALAN ESNAF VE NAKLİYECİ OKUSUN!

27 Şubat 2019 Çarşamba 11:25

Döndük yine başa! Ütüldüğümüz noktaya. Avusturyalı şirket, 47 yıl önce kendine rakip olan yerli ve milli KÜMAŞ'ı aldı. “BEKA” diyorsunuz. Oy istiyorsunuz. Ayıp arkadaş ayıp!

HER KÜTAHYALI YADA İŞSİZ MÜŞTERİSİZ KALAN ESNAF VE NAKLİYECİ OKUSUN!
 Bir arkadaştan gelen e postadır:

“NECATİ DOĞRU:makale yazarı ÖNCELİKLE"KÜTAHYA" LILARA VE ÜLKE İNSANINA ÖZEL
18 Şubat 2019
KÜMAŞ ve BEKA!
Bilene, anlayanaj, gerçekten gönlüyle dokunup, gönlüyle görene sihirli bir kelime: KÜMAŞ!
45 yıllık birikim demek.
45 yıllık milli tecrübe.
“Beka” diyorlar ya; işte KÜMAŞ esasen ülkenin yerli, milli, bütün, beraber, huzurlu, ahlaklı, vicdanlı, hukuk içinde, yüksek faiz ödeyip kendini dış borçla soydurmadan, başkasına el açmadan birlikte yaşaması demek.
K: Kütahya.
M: Manyezit.
A: Anonim.
Ş: Şirket.
KÜMAŞ: Kütahya Manyezit Anonim Şirketi, 47 yıl önce (1972'de) devlet bankası Etibank'ın yüzde 30 sermaye desteği ile halka açık bir şirket olarak kuruldu. KÜMAŞ kurulmadan önce Kütahya-Eskişehir arasındaki toprağın hemen altında milyarlarca ton manyezit madenini Avusturya şirketi işletiyordu. Manyezit cevherinin üstünde tek başına oturmuş, yatakların en kolay çıkartılabilir, en ucuza mal edilir bölümlerini kepçeleyip yurt dışına çok ucuza satıyordu. Türkiye'nin manyezitini alan ülkelerin şirketleri, onu işleyip Türkiye'de yüksek ısılı fırın kullanan cam, demir-çelik, çimento, metal-makine fabrikalarına yüksek döviz karşılığı satıyordu. Böylece Türkiye, manyezini ucuza veriyor, işlenmiş manyezitten elde edilen ara mallarını ise döviz ödeyerek pahalı alıyordu.
Türkiye ütülüyordu.
Bekası tehlikedeydi.
★★★
KÜMAŞ, ütülmeye tepki olarak yerli ve milli bir devlet-halk şirketi olarak doğdu. Toprağın hemen birkaç metre altındaki zengin manyezit yataklarında 40 kuyu açtı. Doğal yerli manyezit cevherini, taşından, toprağından, kilinden, sapağından temizledikten sonra 2000 derecelik fırınlarda milli zinter manyezit haline getirmek için 2 yüksek fırın ithal edildi, diğer 2 yüksek fırın ise Türkiye'de yerli üretildi.
500 işçi işe alındı.
Kütahya'nın manyezitin, milli ve yerli şirket KÜMAŞ tarafından zenginleştirilmesine ve ihracatına kısa zamanda başlandı. Rusya, İran, Romanya, Polonya, İtalya'ya işlenmiş manyezit satışını KÜMAŞ yaptı. Avusturyalı firmanın Kütahya manyeziti üzerindeki tekelciliği ve istediği gibi at oynatması imkanı kalmadı.
1981 yılına gelindi.
Üretim 72 bin tondu.
İhracat 15 milyon dolar.
1982 yılına geçildi.
Üretim 82 bin tona çıktı.
İhracat 25 milyon doları buldu. KÜMAŞ, bu miktar ihracatı ile o yıllarda Türkiye dış satımının en büyük yedi firması; Koç, Sabancı, ENKA, Çukurova, Okumuş, Transtürk, Anadolu Endüstri'den sonra sekizinci sırada yer aldı. KÜMAŞ ihracattan tek kuruş vergi iadesi de almadı. Manyezitte vergi iadesi yoktu. KÜMAŞ, Sosyal Güvenlik Kurumu'na, Merkez Bankası'na, Hazine'ye, Devlet Yatırım Bankası'na, belediyeye tek kuruş borç takmadan, işçisi-mühendisiyle huzur içinde çalışmaya uzun yıllar devam etti.
★★★
Bir ütülme kapısı kapatılmıştı.
Diğeri açık duruyordu.
KÜMAŞ'tan zinter manyeziti alan dış ülke şirketleri onu yüksek ısıya dayanıklı malzeme haline getirip Türkiye'ye yüksek fiyata satıyordu. KÜMAŞ, İslam Kalkınma Bankası'ndan çok düşük faizli 10 milyon dolarlık kredi buldu ve ısıya dayanıklı ara malı üretimini de gerçekleştirdi. Böylece Türkiye KÜMAŞ sayesinde ham maddeden başlayarak, sinter manyezit, sinter dolomit, monolitik ürünler ve bazik tuğlalar üreten yerli ve milli entegre fabrikanın sahibi oldu.
BEKA diyorsanız.
BEKA budur.
Bütün bunlar; KÜMAŞ' ın kurucu genel müdürlüğünü yapan Tuğrul Erkin ve 3-4 çalışkan, dürüst mühendis arkadaşı döneminde oldu.
★★★
Tuğrul Erkin ayrıldı.
Devlet şirketi KÜMAŞ, Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile 108.1 milyon dolara Zeytinoğlu Holding'e satıldı. KÜMAŞ karlı, kazançlı, sorunsuz bir şirketti. Bankalarda 40 milyon dolar nakit parası vardı. Satılmadan bir gün önce bu 40 milyon doların 18 milyon doları bankalardan çekilerek, satın alacak Zeytinoğlu Holding'in bankasına yatırıldı. Zeytinoğlu da bir gün sonra 18 milyon dolar peşinatı yatırarak KÜMAŞ'ın sahibi oldu. Bankalarda kalan 28 milyon dolar KÜMAŞ parası da yeni sahibine geçti. Zeytinoğlu 1999-2000 krizi sırasında batınca KÜMAŞ, devletin yani TMSF'nin eline geri geldi. Devlet, KÜMAŞ'ı yeniden 2011 yılında Tayyip Erdoğan döneminde Yıldız Holding'e (Ülker) sattı. Bu satışın yapıldığı yıl KÜMAŞ üretiminin yarısını 55 ülkeye ihraç ediyordu.
Geldik bugüne.
KÜMAŞ'ı alan Yıldız Holding, geçen hafta Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bir açıklama yaptı ve KÜMAŞ'ı 500 milyon dolara Avusturyalı RHI şirketine satacağını duyurdu.
★★★
Döndük yine başa!
Ütüldüğümüz noktaya.
Avusturyalı şirket, 47 yıl önce kendine rakip olan yerli ve milli KÜMAŞ'ı aldı.
“BEKA” diyorsunuz.
Oy istiyorsunuz.
Ayıp arkadaş ayıp! 
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Bülent 3 ay önce yorumlandı

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.murat Ülker yıldız holding büyük fetöcu Davutoğlu onlara kız vermiş yandan fetocu şimdide durup parti kuruyorlar. Bu özelleştirmeninOnune geçilmesi gerek

0 Kişi beğendi.