Kırgızgaz 1 dolara Gazprom’un oluyor

23 Aralık 2012 Pazar 15:28

Kırgızistan, Rus enerji devi Gazprom’a Kırgızgaz’ın yüzde 75’ini 1 dolara satmayı teklif etti. Rus basınında yer alan haberlere göre Kırgızgaz Genel Direktör Yardımcısı Kuralbek Naskeyev, şirketin borçlarının organizasyonu ve doğalgaz...

Kırgızgaz 1 dolara Gazprom'un oluyor

Kırgızistan, Rus enerji devi Gazprom’a Kırgızgaz’ın yüzde 75’ini 1 dolara satmayı teklif etti. Rus basınında yer alan haberlere göre Kırgızgaz Genel Direktör Yardımcısı Kuralbek Naskeyev, şirketin borçlarının organizasyonu ve doğalgaz ithalatına bağımlı oldukları için böyle bir karar almayı düşündüklerini açıkladı.

Doğalgaz üretimi olmayan Kırgızistan, ihtiyacının tamamının Kazakistan ve Özbekistan’dan satın alıyor. Kırgızgaz’ın durumu ile ilgili bilgi veren Naskeyev, “Kırgızgaz ve Gazprom yetkilileri satın alma ile ilgili konuyu müzakere ediyor. Toplam şirketin borçları 38 milyon dolar civarında.” dedi.

Anlaşma sonrası Gazprom, Kırgızistan’da bulunan iki doğalgaz rezerv alanında üretim çalışmalarına da başlayabilecek. Gazprom’un anlaşma çerçevesinde doğalgaz alt yapısının geliştirilmesi için 20 milyar ruble (700 milyon dolar) yatırım yapması da öngörülüyor.

Bişkek’in satış sonrası en büyük beklentisi Kazakistan ve Özbekistan’dan çok daha ucuza doğalgaz alacak olması. Zorlu kış şartlarında sürekli kesintilerin yaşandığı ülkede yeterli miktarda doğalgazın makul fiyatlarla tüketiciye ulaştırılması hedefleniyor.

Geçen yıl soğuk kış aylarında Kazakistan ve Özbekistan kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Kırgızistan vanalarını kapatmıştı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x