Merkez'in elindeki altın rezervi 40 milyar doları geçti

07 Ağustos 2020 Cuma 20:46

Türkiye dünya genelinde en fazla altın rezervi olan 12. ülke konumunda bulunuyor. Prof. Dr. Kerem Alkin, TCMB'nin elinde bulunan altın rezervlerinin 40 milyar doları geçtiğini belirtti

Merkez'in elindeki altın rezervi 40 milyar doları geçti

 Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, TCMB'nin 2017'den sonra altın rezervlerini artırarak, son dönemdeki fiyat yükselişi ile de rezervlerin değerinin 40 milyar doları geçtiğini, Türkiye'nin dünya genelinde en fazla altın rezervi olan 12. ülke olduğunu belirtti.

Alkin'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Öncelikle ülkelerin rezervlerini hangi yatırım araçlarında tuttuklarından başlamamızda yarar var. 2000'li yılların başlarında dünya merkez bankalarının rezervlerinde ABD dolarının payı 72'lere kadar ulaşmıştı. Euro'nun devreye girdiği bir dönem başladı. 2008 küresel finans krizinde ABD ekonomisi büyük bir darbe alınca yüzde 72'lerden 60'ların altına kadar bir gerileme oldu. Dünya merkez bankaları rezervlerindeki Euro payını yüzde 28'e çıkardılar.

2016 yılından sonra ABD'nin birçok ülkeyle ilişkilerinin kötüye gitmesi nedeniyle merkez bankaları ABD doları yerine altına yönelmeye başladı. Bugün itibariyle baktığımızda TCMB'nin yaptığı bu hamlenin ne kadar isabetli ve doğru bir bir hamle olduğunu gözlemliyoruz. Yükselen altın fiyatları ile birlikte TCMB'nin elinde bulunduğu altın rezervleri 40 milyar doları geçmiş durumda.

Türk halkının kabaca tahminlere göre 3200-3600 ton altın tuttukları öngörülüyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x