Moody’s bu kez Rus bankalarının notlarını düşürdü

25 Şubat 2015 Çarşamba 11:06

Uluslararası reyting kurumu Moody’s, Rusya’nın 7 bankasının kredi notunu düşürdü.Rusya’nın kredi profilinin zayıfladığı ve bankaların devletten alacağı düzenli desteğin azaldığını gerekçe gösteren kurum; Sberbank, VTB, Gazprombank,...

Moody's bu kez Rus bankalarının notlarını düşürdü

Uluslararası reyting kurumu Moody’s, Rusya’nın 7 bankasının kredi notunu düşürdü.


Rusya’nın kredi profilinin zayıfladığı ve bankaların devletten alacağı düzenli desteğin azaldığını gerekçe gösteren kurum; Sberbank, VTB, Gazprombank, Rus Tarım Bankası, Konut ve Mortgage Kredileri Ajansı (AHML), Vnesheconombank ve Alfa-Bank’ın notlarını birer basamak indirdi.

Moody’s, Ukrayna’da yaşanan kriz ve petrol fiyatlarının sert düşüşü nedeni ile Rusya’nın kredi notunu 21 Şubat’ta Baa3’den Ba1 seviyesine çekmiş, görünümü de negatife çevirmişti.

Kurum düşük petrol fiyatları ve yüksek enflasyon rakamlarının tüketici güveni ve iş dünyasını olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunmuştu.

Moody’s’e göre Rusya ekonomisi 2015’de yüzde 5,5 ve 2016’da da yüzde 3 küçülecek.Rusya’da bir çok uzmana göre 3 derecelendirme kuruluşu da jeopolitik duruma göre karar veriyor. Rusya Maliye Bakanlığı, uluslar arası derecelendirme kuruluşlarının kötümser senaryolarının Rusya ekonomisi ile ilgili gerçek durumu yansıtmadığı eleştirisi getirdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x