Orkide Libya’ya ihracatını arttıracak

22 Şubat 2013 Cuma 13:57

Orkide Yağ, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın başkanlığında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) tarafından düzenlenen Libya'ya (Trablus) yönelik bir ticaret ve müteahhitlik heyeti programına...

Orkide Libya'ya ihracatını arttıracak

Orkide Yağ, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın başkanlığında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) tarafından düzenlenen Libya'ya (Trablus) yönelik bir ticaret ve müteahhitlik heyeti programına katıldı. Libyalı üst düzey bürokratlarla önemli görüşmeler yaptıklarını ifade eden Küçükbay A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, iki ülke arasında 2012 yılında kaydedilen 3,5 milyar dolarlık dış ticaret hacminin, bu yıl sonu itibariyle rekor kırarak 5 milyar dolara yükselmesini beklediklerini söyledi.

Programla ilgili memnuniyetini dile getiren Küçükbay, Libya'daki siyasi ve ekonomik yapılanmanın zaman alacağını ancak Türkiye'nin, bu süreçte dost ve kardeş ülke olarak faal bir rol oynayacağını dile getirdi. Küçükbay, “Libya, 'tatlı petrol' olarak adlandırılan, işlemesi en kolay değerli petrol kaynaklarına sahip önemli bir ülke. Neredeyse bütün dünyanın gözü burada ancak ülkemizin, tarihi ve kültürel yapısı gereği avantajı daha fazla. Kazan-kazan prensibiyle hareket edersek, her iki taraf da bundan yarar sağlar.” şeklinde konuştu. Heyette Orkide Yağ’ı temsil eden Dış Ticaret Müdürü Ahmet Us ise Libya’nın, geçmişte olduğu gibi halihazırda da gerek Orkide markasıyla gerekse private label olarak yüksek oranlarda ihracat yaptıkları bir ülke olduğunu söyledi. İkili görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini ifade eden Us, “Yönetimde istikrarın tekrar sağlanması halinde ticaretimizin daha da gelişeceğine inanıyorum.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x