Osmanlı'nın şehzade oyuncaklarını yeniden üretiyor

17 Şubat 2013 Pazar 18:29

Bir dönemin sembolü haline gelen ahşap oyuncaklar, yeniden çocukların gözdesi haline geldi. Ahşap malzeme ve organik boya kullanılarak üretilen oyuncaklar, pazar payını ve ürün çeşidini her geçen gün artırıyor. Osmanlı ve Selçuklu sarayında...

Osmanlı'nın şehzade oyuncaklarını yeniden üretiyor

Bir dönemin sembolü haline gelen ahşap oyuncaklar, yeniden çocukların gözdesi haline geldi. Ahşap malzeme ve organik boya kullanılarak üretilen oyuncaklar, pazar payını ve ürün çeşidini her geçen gün artırıyor.

Osmanlı ve Selçuklu sarayında şehzadelerin oyuncaklarından ilham alarak yeni bir seri hazırladıklarını ifade eden Neva Toys Genel Müdürü Sertaç Ercan, "Şehzadeler başta olmak üzere, saray çocuklarının oyuncakları genellikle ahşaptan yapılan hayvan figürleri, kara ve deniz taşıtlarından oluşmaktaydı. Geleneksel oyuncakları günümüz modern çocuklarının seveceği tarzda yeniden yorumladık. Tahta atlar, topaç ve fırıldaklar, karagöz-hacivat, Nasrettin Hoca, Fatih Sultan Mehmet, Ramazan Davulcusu, Ayasofya, Sultanahmet, Kız Kulesi gibi tarihi figürlerin de oyuncaklarını ürettik. Tarihi ve milli değerlerimizden esinlenerek oyuncaklar üretiyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da ahşap oyuncaklara ilgi sürekli artıyor. 20 çeşit ile başladığımız üretimde bugün 100'ün üzerinde oyuncağa ulaştık. Hedefimiz, şu anda 4 ülkeye olan ihracatımızı 10 ülkeye çıkararak 200 ürün çeşidine ulaşmak." diye konuştu.

OYUNCAK SATIŞININ YÜZDE 40'I BÜYÜKLERE

Neva Toys'un sağlıklı oyuncaklar üretmeyi prensip edindiğini söyleyen Genel Müdür Sertaç Ercan, Anadolu kültürünü ve milli değerleri çocuklara tanıtmak için sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirdiklerini ifade etti. İlk başlarda 20 civarında ahşap oyuncakla yola çıktıklarını, anne babaların yoğun ilgisiyle ürün çeşidini 100'ün üzerine çıkardıklarını belirten Ercan, "Şu anda 30-40'lı yaşlardaki anne babaların çocukluğunda oynadığı topaç, fırıldak, karagöz-hacivat gibi oyuncakları yeniden üretiyoruz. Bakteri barındırmayan kayın ağacından üretilen oyuncaklar, organik sertifikalı boyaları sayesinde çocuklar için çok güvenli. Ucuz ve sağlıksız plastik oyuncaklar yerine, anne babalar ahşap oyuncakları tercih etmeye başladı. Bundan 5 sene önce mağazalarda ahşap oyuncak bulmak imkansızken, bugün her mağazada mutlaka bir kaç çeşit de olsa ahşap oyuncaklar yer almaya başladı. Mağazalarda bu oyuncakları gören anne babalar, hem kendileri hem de çocukları için oyuncak satın alıyor. Satışımızın yüzde 40'ını büyüklere yapıyoruz. Geleneksel oyuncaklara büyüklerin ilgisini gördükçe yeni ürün çeşitlerimizde 20 yaş üstünü de dikkate almaya başladık. Bu anlamda rekabetçi Nevka denge oyuncakları ve ahşap bloklarımız büyük talep görüyor. Yakın bir zamanda kurmalı mekanik oyuncaklar, tahta at serisi, araba, kayık ve padişahların oyuncaklarıyla ürün çeşidimizi artıracağız." diye konuştu.

AHŞAP OYUNCAK PAZARI 50 MİLYON DOLARA GİDİYOR

Sağlıklı yaşam trendiyle birlikte dünyada ahşap oyuncakların pazar payını artırdığını anlatan Genel Müdür Ercan, "En ağır kalite standartlarına sahip ülkelerin başında gelen Almanya, ihracatımızda öncü ülkelerden biri. Yurt dışında katıldığımız fuarlarda Amerika'dan Rusya'ya, Almanya'dan Dubai'ye kadar dünyanın pek çok ülkesinden sipariş alıyoruz. Artık ucuz Çin malı oyuncaklar yerine kaliteli ve sağlıklı ahşap oyuncaklara ilgi artıyor. Türkiye'de ahşap oyuncak pazarının sağlıklı bir istatistik olmasa da 10 milyon dolara ulaştığını tahmin ediyoruz. Bu pazarın önümüzdeki 5 yılda 50 milyon doların üzerine çıkmasını bekliyoruz. Toplumsal bilinç arttıkça her alanda doğal olana, yani geçmişe dönüş var. Şu anda Türkiye genelinde 15 bölge bayisine sahibiz. Bayilik çalışmalarımızı tüm ülke geneline yayacağız." şeklinde konuştu.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x