Otomobilde aranan babayiğit patateste çıktı

31 Aralık 2012 Pazartesi 17:33

Hükümetin yerli üretim için aradığı babayiğit, otomobilden önce patatesden geldi. Kar Group iştiraklerinden Anka-Meijer Tohumculuk, yerli ıslah patates tohumunun üretim onayını aldı. ‘Sultan Ecem’ adı verilen tohum, ilgili mercilerin incelemelerinin...

Otomobilde aranan babayiğit patateste çıktı

Hükümetin yerli üretim için aradığı babayiğit, otomobilden önce patatesden geldi. Kar Group iştiraklerinden Anka-Meijer Tohumculuk, yerli ıslah patates tohumunun üretim onayını aldı. ‘Sultan Ecem’ adı verilen tohum, ilgili mercilerin incelemelerinin ardından tescillenecek. Sonrasında dünya patates tohum sıralamasına ‘Türk çeşidi’ olarak kaydedilecek.

Anka-Meijer Ortağı ve Genel Müdürü Nejmi İnan, söz konusu gelişmeyi duyururken, "Tümüyle yerli olan çeşidimiz ‘Sultan Ecem’ için tohum ithalatı yapmayacağız ve dışarı royalty (lisans bedeli) ödemeyeceğiz. Tohumun Türkiye‘de ve bölge ülkelerde çok talep gören önder bir yemeklik çeşit olmasını bekliyoruz. Patates tohumunda kendine yeten bir ülke olma konusunda çok önemli bir adım attık. Gelecek sene üretim izni için müracaat edeceğimiz yeni ıslah çeşitlerimizle bunu daha da çeşitlendireceğiz." dedi. İlk yerli ıslah patates tohumuna kızı Ecem'in ismini verdiğini belirten İnan, Sultan isminin de bundan sonraki bütün ürünlerinin ilk adı olacağını aktardı.

Yerli ıslah patates tohumunun bulunmasında şirket ortağı Meijer-Potato'nun yaptığı teknik yardımın büyük faydası olduğunu ancak ıslahı kendi kaynakları ile yaptıklarını anlatan İnan, ayrıca Kar Group bünyesinde bulunan Dikili Doku Kültürü Laboratuarı ve buna bağlı seralarının faaliyetlerine büyük yardımı dokunduğuna işaret etti. Bu ilk adımın ardından yeni çeşitlerin geliştirilmesi için Ar-Ge’ye ve ıslah programına büyük önem verdiklerini dile getirdi. Projeyi geliştirmek ve süratlendirmek için devlet desteğinin gerekli olduğuna temas etti.

Tohum üretim ve ıslahnda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı her zaman yanlarında hissettiklerini vurgulayan İnan, katkılarından ötürü Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’ne, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezine ve Niğde Patates Araştırma İstasyonu’na teşekkür etti. Tohum birliklerinin kurulması ile dış pazar bulunmasında da süratle yol aldıklarını belirten Nejmi İnan, Türk Tohumcular Birliği (TÜRKTOB)’ne bağlı Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB)’nin ve Tohum Sanayicileri Alt Birliği (TSÜAB)’nin üye firmalarına olan desteklerinden övgü ile söz etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x