Özince: Komplo boyutuna varan söylentilere karşı hukuki girişimlerimiz sürecek

25 Şubat 2015 Çarşamba 11:18

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, kimi medya organlarında ve sosyal ağda yer alan iddialara cevap verdi. Özince, “Komplo boyutuna varan siyasi yorum ve söylentilere karşı hukuki girişimlerimiz sürecek. Kimseden gizlimiz saklımız...

Özince: Komplo boyutuna varan söylentilere karşı hukuki girişimlerimiz sürecek

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, kimi medya organlarında ve sosyal ağda yer alan iddialara cevap verdi. Özince, “Komplo boyutuna varan siyasi yorum ve söylentilere karşı hukuki girişimlerimiz sürecek. Kimseden gizlimiz saklımız yok.” dedi.
Bugün gazetesine açıklamalarda bulunan Özince, Atatürk tarafından kurulan İş Bankası’nın siyasetin dışında kaldığını vurguladı. Bankadaki Atatürk hisselerinin
CHP’ye ait olmasına rağmen bu partinin de aynı davranışı benimsediğini belirtti. Bu konuların yıllardır defalarca açıklanmasına rağmen sürekli yeniden gündeme getirildiğini ifade eden Özince, şunları dile getirdi:

"Bu değerlendirmeler, herhalde Türkiye Cumhuriyeti karşıtı olan Türkiye’nin istikrarına olumsuz yaklaşan birtakım kimselerin komplo teorileri olabilir. Bizi de alakadar etmiyor.”

Bankanın ulusal ve uluslararası sistemle uyumlu çalıştığını anlatan Özince, uluslararası sermayeye karşı kendi gücüyle rekabet edebilen, Türkiye’nin en büyük özvarlığına sahip yegane özel bankası olduklarının altını çizdi.

“HİSSELERİ TDTK KULLANIYOR”

Özince “İş Bankası halka açık bir anonim ortaklıktır ve bu oran da yüzde 32 civarındadır. Bankanın geriye kalan yüzde 40.5 hissesi çalışanların, yüzde 28 civarında orana tekabül
eden hisseler de Atatürk’ün vasiyetiyle CHP yönetimine aittir. Bugünü kadar bu hisseleri CHP kullanmadı. Atatürk’ün vasiyetiyle hisse ve temettüsü Türk Dil ve Tarih Kurumu’na veriliyor. Kurum, bu paraları alıp, dışa-rıda başka bankalara yatırarak kullanıyor.” dedi.

“BİLANÇOMUZU İNCELEYEBİLİRLER”

Ersin Özince, isteyen herkesin İş Bankası bilançolarını inceleyebileceğini de belirtirken, şu yorumu yaptı:

“Böyle lüzumsuz işlerle bizim kaybedecek zamanımız yok. Dün olduğu gibi bugün de Türk mevduat sahiplerinin ve Türk girişimcisinin finansman destekleyicisi olarak görevimize devam edeceğiz.”

“HUKUKİ GİRİŞİMLER SÜRECEK”

Özince, bazı gazete ve sosyal medyada ortaya atılan söylentilerden yararlanmak isteyenlere karşı SPK ve bankacılık yasaları doğrultusunda hukuki girişimlerin sürdürüldüğünü de belirtti ve “100 binin üzerindeki hissedarın menfaatini korumak zorundayız. Asılsız söylentilerle manipülasyon yapmak isteyenlere karşı her türlü tedbiri alacağız” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x