Palandöken: Akaryakıta zam, enflasyonu ve işsizliği azdırır

17 Nisan 2015 Cuma 11:33

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, benzine 11 ve 7 kuruşluk üst üste 2 gün yapılan zammın ardından nakliyecinin belini büken motorine gelen 14 kuruşluk zammın enflasyon hedefini olumsuz etkileyeceğini...

Palandöken: Akaryakıta zam, enflasyonu ve işsizliği azdırır

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, benzine 11 ve 7 kuruşluk üst üste 2 gün yapılan zammın ardından nakliyecinin belini büken motorine gelen 14 kuruşluk zammın enflasyon hedefini olumsuz etkileyeceğini ve lokomotif konumdaki ürünlerin fiyatlarını artırarak, halkın alım gücünü düşüreceğini söyledi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan TESK Genel Başkanı Palandöken, "Yapılan zamlar enflasyonun artışını tetikler. Vatandaşın bütçesinde en önemli harcama kalemi akaryakıt oldu. Halkın gelir-gider dengesi bozuldu. Akaryakıta zam enflasyonu, işsizliği azdırır." dedi. Başta petrole bağlı üretilen deterjan grubu olmak üzere bakliyat, sebze meyve, gıda ve tüketim maddelerinin zamdan etkileneceğini belirten Palandöken, "Benzine yapılan 18 kuruşluk zammın ardından motorine de 14 kuruş zam gelerek, Ankara’da 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 4,60 liraya, Motorin 3,96 liraya yükseldi. Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar 75 milyon insanı etkiliyor, alım gücünü düşürüyor, üretim maliyetlerini, nakliyeyi etkiliyor. Maalesef zamansız gelen bu benzin zammı piyasada A’dan Z’ ye her şeyin fiyatına da baskı yapacak. Enflasyonu da, işsizliğe de olumsuz etkileyecek." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x