Portekiz Hava Yolları çalışanları 10 günlük greve gidiyor

29 Nisan 2015 Çarşamba 18:22

Portekiz Hava Yolları (TAP) pilotları, 1 Mayıs’tan itibaren 10 gün boyunca grev yapacak.Lusa Haber Ajansı’nın haberine göre, grevin 3 bin uçuş ve 300 bin yolcuyu etkileyeceği tahmin ediliyor. TAP, uçuşların Açores Adaları, Madeira Adası,...

Portekiz Hava Yolları çalışanları 10 günlük greve gidiyor

Portekiz Hava Yolları (TAP) pilotları, 1 Mayıs’tan itibaren 10 gün boyunca grev yapacak.

Lusa Haber Ajansı’nın haberine göre, grevin 3 bin uçuş ve 300 bin yolcuyu etkileyeceği tahmin ediliyor. TAP, uçuşların Açores Adaları, Madeira Adası, Brezilya, Angola, Mozambik ve belirlenen 7 Avrupa şehriyle sınırlı kalacağını açıkladı. Şu ana kadar 50 bin civarında yolcunun rezervasyonlarını iptal ettiği bildirildi.

TAP Portekiz Yönetim Kurulu Başkanı Fernando Pinto, “-"Şirketini, müşterilerini, yolcuklarını düşünen birçok duyarlı pilotumuz grev yapmayıp uçacaklar." dedi. Portekiz Sivil Havacılık Sendikası (SPAC) ise pilotların greve katılımının yüzde 90'dan fazla olacağını düşünüyor.

TAP Portekiz pilotları 2007’den beri toplam 55 gün grev yaptı. Bunun şirkete toplam maliyeti ise 343 milyon Euro'yu buldu.

Bu arada grev kararına karşı çıkan şirket çalışanları Lizbon Havaalanı'nda gösteri yaptı. Havalanı giriş kapısından, şirket binasına kadar sessiz eylem yürüyüşü yapan çalışanlar, sendikanın, kendi küçük dünyasının dışında da insanlar olduğunu anlaması gerektiğini söylediler.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x