Satılma sırası demir yollarına geldi

07 Mart 2013 Perşembe 11:56

Hükümet tarafından hazırlanan yasa tasarısıyla demiryolları özelleşiyor. Devletin malı olarak kalmaya devam edecek demiryollarında, özel şirketler hizmet verecek. Tıpkı havayollarında olduğu gibi…

Satılma sırası demir yollarına geldi

 Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nı (TCDD) yeniden yapılandıran kanun tasarısı Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıya göre, demiryolları özelleşiyor. Havayollarında olduğu gibi, demiryolları da devletin malı olarak kalmaya devam edecek ancak özel şirketler hizmet verecek.

DEMİRYOLLARI ÖZELLEŞİYOR

Hükümetin Meclis'e sunduğu yasa tasarısıyla demiryolu ağları devletin malı olarak kalacak ancak Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın yolcu taşıma tekeli bitecek. Devlet Demiryolları trafiği yönetecek ve altyapıyı idare edecek. Ulaştırma Bakanlığı'nın lisans verdiği özel firmalar kendi tren hatlarını işletebilecekler. Firmalar isterlerse kendilerine ait demiryolu altyapısı da inşa edebilecekler. Düzenleme Demiryolu Taşımacılık Anonim Şirketi adlı yeni bir yapı oluşturulmasını da öngörüyor.

PERSONEL EMEKLİLİĞE TEŞVİK EDİLECEK

Devlet Demiryolları'ndaki görevli personel ise emekliliğe teşvik edilecek. Bunun için personele yüzde 40'a varan oranda fazla emekli ikramiyesi ödemesi yapılacak.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x