Süt tozu üretimine 3 bin lira teşvik

01 Şubat 2013 Cuma 10:47

Arz fazlası çiğ sütün süt tozu olarak değerlendirilmesine yönelik destekleme fiyatları belirlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, il genelinde 2013 Ocak ayı için 200 ton, Şubat içinse 350 ton süt tozu üretim...

Süt tozu üretimine 3 bin lira teşvik

Arz fazlası çiğ sütün süt tozu olarak değerlendirilmesine yönelik destekleme fiyatları belirlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, il genelinde 2013 Ocak ayı için 200 ton, Şubat içinse 350 ton süt tozu üretim kotası tahsis edildiğini açıkladı. Üretilecek süt tozu için ton başına Ocak ayında 2 bin 500, Şubat ayında 3 bin lira destekleme ödemesi yapılacağını kaydeden Güldal, üretimde kullanılacak çiğ sütün referans birim fiyatının, Ulusal Süt Konseyi tarafından 2013 Ocak-Şubat-Mart dönemi için 90 kuruş olarak belirlendiğini bildirdi.

Referans birim fiyatın altındaki fiyatlardan alınan çiğ süt için süt tozu destekleme ödemesi yapılmayacağını vurgulayan İl Müdürü Güldal, fiyatların düzenli olarak kendi resmî internet sitelerinde yayınlanacağını kaydetti. Özellikle süt üretiminin arttığı dönemlerde çiğ sütün değerlendirilmesine ve süt tozu üretiminin teşvik edilmesine yönelik Bakanlık tarafından böyle bir uygulama yürütüldüğünü belirten Ahmet Güldal, desteklemelerle çiğ süt fiyatlarındaki dalgalanmaların önlenmesinin ve fiyat istikrarının amaçlandığını vurguladı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x