Tanrıkulu: Üreticilerin borçları 1 yıl ertelenmeli

26 Nisan 2015 Pazar 12:41

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, zirai don nedeniyle çiftçilerin büyük zarar gördüğünü belirterek, üreticilerin zararlarının karşılanması gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz...

Tanrıkulu: Üreticilerin borçları 1 yıl ertelenmeli

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, zirai don nedeniyle çiftçilerin büyük zarar gördüğünü belirterek, üreticilerin zararlarının karşılanması gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin bazı bölgeleri ile birlikte Isparta, Denizli, Manisa, İzmir Kemalpaşa’da yaşanan zirai don olayından sonra bölgede çok ciddî zarar oluştuğunu ifade eden Tanrıkulu, başta Bakanlar Kurulu olmak üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı acil göreve davet etti.

Tanrıkulu, çiftçilerin 13 yıldır süren başarısız tarım politikaları nedeniyle düştükleri zor durumdan kurtulmak için tüm umutlarını bu yılki hasada bıraktığını ancak geçtiğimiz günlerde Ege Bölgesi’nde meydana gelen zirai don olayından sonra bahçe, bağ, sera ve tarlalardaki ürünlerin yüzde 80’lere varan oranda zarar gördüğünü açıkladı. Tanrıkulu, konuyla ilgili açıklamasında şunları dile getirdi: "Meydana gelen bu büyük zararın tespiti için yetkililerin halen harekete geçmemesi acı tabloyu daha da vahim hale getirmiştir. Ne yapacağını bilemeyen üreticilerimiz ve çiftçilerimiz zararlarının tespiti için çaresizce beklemektedirler. Yapılması gereken; parası olmadığı için umudunu bu yılki hasadına bağlayan Tarım Sigortaları Havuzu(TARSİM) sigortası olmayan çiftçimize bir an önce devletin elini uzatmasıdır. Zarar tespitinin bir an önce yapılarak, her türlü borçlarının (banka, elektrik, su vb.) en az 1 yıl süreyle faizsiz ertelenmesi, zarar gören alanların ihtiyacı olan sera malzemeleri gibi diğer gerekli ihtiyaçlar üreticimiz ve çiftçimize destek olarak ücretsiz temin edilmelidir."

BAKANLAR KURULU GÜNDEMİNE ALMALI

Bunların yerine getirilmesi ile çiftçilerin ve üreticilerin tekrar ayağa kalkabileceğini vurgulayan Tanrıkulu, bunun için Bakanlar Kurulunun gündemine bölgedeki zirai don olayını alarak gerekli kararları çıkartması gerektiğini, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da çok ivedi bir şekilde bu zararın telafi edilmesi için, yeteri kadar insan gücüyle bölgede çalışmalarını başlatmasının şart olduğunu kaydetti.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu konunun çok ciddî takipçisi olacaklarını dile getiren Tanrıkulu, "Çiftçimiz ve üreticimizin en küçük zararı dâhi karşılanmalıdır. Bu kesimimizi ayakta tutabilmek, aileleriyle birlikte sıkıntılarına çare olmak devletin büyüklüğünün gereğidir. Her lüks harcamasına para bulanlar, borç içindeki çiftçimiz ve üreticimizin zararını karşılamaya da para bulmalıdır. Artık iktidarın tarımda mazerete sığınacak durumda değildir." ifadesini kullandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x