TESK'ten AVM tepkisi: Kaymağını yabancılar yiyor

06 Mayıs 2013 Pazartesi 11:32

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’deki 40 milyar dolarlık alış veriş merkezi (AVM) yatırımının 12 milyar dolarlık kısmını yabancı sermaye olduğunu söyledi. Pelendöken, şehir içinde...

TESK'ten AVM tepkisi: Kaymağını yabancılar yiyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’deki 40 milyar dolarlık alış veriş merkezi (AVM) yatırımının 12 milyar dolarlık kısmını yabancı sermaye olduğunu söyledi. Pelendöken, şehir içinde yan yana açılıp esnaf, tedarikçi ve yerli yatırımcıya zarar veren AVM’lerin kaymağını yabancıların yediğini ileri sürdü.

Yazılı bir açıklama yaparak, AVM'leri eleştiren esnaf konfederasyonu başkanı Palandöken, açılan her AVM’de mağaza tutmaya çalışan yerli yatırımcının rekabete ve maliyetlere dayanamayıp, dükkanı kapattığını belirterek, “Yabancı markalara ise hem kira hem de ortak giderlerde indirim yapılıp maliyet fark yerli mağazalardan çıkarılıyor.” dedi. Birbirinin aynı konsepte açıldıkları için marka yarışına giren AVM yönetimlerinin, yabancı markaları çekebilmek için 100 Euro metrekare fiyatını 50 Euro'ya indirdiklerini söyleyen Palandöken, bugün alışveriş merkezlerine yapılan 40 milyar dolarlık yatırımın 12 milyar dolarlık kısmının yabancı sermayeden oluştuğunu kaydetti.

Palandöken, “Açılan her AVM birbirinin aynı konsepte oluyor. Yabancı ünlü markaların kendi AVM’lerinde açılması için her türlü kolaylığı sağlıyorlar. Kiralarını yarı yarıya azalttıkları gibi AVM’nin ortak giderlerinde de indirim yaparak ayrımcılık yapıyorlar. AVM için pazarlık yapan yerli mağaza sahibi ise aynı şartları alamıyor. Yabancının maliyetini de yerli ödüyor. Aynı turizm sektöründe olduğu gibi yabancıya ucuz yerliye pahalı tarife uygulanıyor.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x