TESK’ten esnafa da ‘asgari geçim indirimi’ talebi

07 Ağustos 2015 Cuma 11:16

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, asgari geçim indiriminin, medeni bir vergi sisteminin en önemli unsurlarından biri olduğunu söyledi. Palandöken, "Asgari geçim indiriminin Türk esnaf ve sanatkârı...

TESK'ten esnafa da ‘asgari geçim indirimi' talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, asgari geçim indiriminin, medeni bir vergi sisteminin en önemli unsurlarından biri olduğunu söyledi. Palandöken, "Asgari geçim indiriminin Türk esnaf ve sanatkârı için de uygulanmasına yönelik yasal düzenlemeler bir an önce hazırlanmalı ve hayata geçirilmeli." dedi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Palandöken, asgari düzeyde bir yaşam standardı için gerekli kazancın mutlaka vergi dışı kalması gerektiğini ifade etti. Palandöken, "Asgari geçim indirimi, ülkemizde yalnızca ücretliler için uygulanıyor. Oysa bu sistem beyanname veren tüm mükellefleri de kapsamalı. Asgari geçim indirimi bütün gelişmiş ülkelerde uygulanıyor. Bir esnafın yıllık kazancının İngiltere’de 10 bin 600 Sterlin’i, Almanya’da 8 bin 354 Euro’su, Fransa’da 9 bin 690 Euro’su ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de 6 bin 300 Doları vergi dışı. Ülkemizde ise böyle bir uygulama yok. Medeni bir gelir vergisi sisteminde bu uygulamanın mutlaka yer alması gerekir." ifadelerine yer verdi.

Palandöken, asgari geçim indiriminin esnaf ve sanatkâra uygulanmamasının kayıt dışılığı da artırdığını belirterek, "Evine ekmek, süt, meyve, sebze götürme derdindeki esnafa, bu harcamaların karşılığında kazandığın paradan vergi öde demek, kayıt dışılığın artmasına neden olur. Oysa bu temel giderler için kazanılan kazançtan vergi alınmaması gerekir. Böylelikle vergiye gönüllü uyum da sağlanmış olur." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler teskEsnafindirim

Yorum Gönder

@name x