Türk inşaatçılar Rusya’da bir yılda 5 milyar dolarlık iş aldı

03 Ocak 2013 Perşembe 16:34

Rusya’da faaliyette bulunan Türk inşaatçılar 2012’de 5 milyar dolarlık iş alarak rekor kırdı. Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği verilerine göre resmi “iş alındı belgesi” alınan 48 projenin toplam değeri ise...

Türk inşaatçılar Rusya'da bir yılda 5 milyar dolarlık iş aldı

Rusya’da faaliyette bulunan Türk inşaatçılar 2012’de 5 milyar dolarlık iş alarak rekor kırdı. Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği verilerine göre resmi “iş alındı belgesi” alınan 48 projenin toplam değeri ise 2,3 milyar dolar.

Türk inşaatçılar geçen yıl 2 milyar dolar değerinde 74 proje aldı. Türk inşaatçıların tamamladıkları iş miktarı ise toplamda 42 milyar doları geçti. Avrupalı ve Çinli şirketlerlerle rekabet eden Türk müteahhitlik firmaları, Rusya piyasasındaki öncü rolünü sürdürüyor.

Türk inşaatçıların “iş alındı belgesine” ihtiyaç duymadıkları için müşavirliğe başvurmadıklarına değinen yetkililer, 2012 yılı için toplam alınan işlerin 5 milyar doları geçtiğini belirtti.

Kremlin’den yapılan değerlendirmede ise Rusya’da faaliyette bulunan Türk inşaat şirketlerinin Moskova, Moskova bölgesi, St. Petersburg, Soçi ve diğer kentlerde 1980’lerden bu yana 800’den fazla projeyi tamamladıklarını belirtmişti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x