Türk-İş açıkladı: Gıda enflasyonu %20’ye dayandı!

26 Kasım 2020 Perşembe 18:43

Türk-İş’in “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasına göre Kasım ayında 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.516,67 lira oldu. Aynı araştırmaya göre gıda enflasyonunun artış oranı ise son on iki ay itibariyle yüzde 19,68 olarak gerçekleşti.

Türk-İş açıkladı: Gıda enflasyonu %20'ye dayandı!

 Türk-İş (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu), çalışanların geçim şartlarını ortaya koymak için yaptığı Kasım ayına ait “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması sonuçlarını açıkladı.

Türk-İş açıkladı: Gıda enflasyonu %20’ye dayandı!

YOKSULLUK SINIRI 8.200 TL OLDU

Türk-İş araştırmasına göre Kasım ayında; Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.516,67 TL oldu. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.197,62 TL oldu. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.073,63 TL oldu. Türk-İş’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

GEÇİM ŞARTLARI GÜN GEÇTİKÇE AĞIRLAŞTI

“Tüm dünyada yaşanan Koronavirüs (Covid-19) salgınının etkisi ekonomik ve sosyal alanda devam etmektedir. Özellikle dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartları gün geçtikçe ağırlaşmaktadır. Çalışanların salgın döneminde karşı karşıya kaldığı düşük gelir, işsizlik, artan enflasyon günlük yaşantıda sıkıntıları artırmaktadır. Yeni normalleşme sonrası yaygınlaşmaya başlayan salgın hastalığa karşı alınan tedbirler, çalışma ve yaşama şartlarında beklenen iyileşmeyi ötelemiştir. Hane gelirlerinde gerileme ve daha fazla borçlanma yaşanmaktadır. Dört kişilik ailenin açlık sınırı asgari ücretin üstünde olmaya devam etmektedir. Ücretli çalışanlar ve emeklilerinin daha fazla fedakârlık yapacak gücü kalmamıştır.”

İNSANA YAKIŞIR GEÇİM DÜZEYİ ESAS ALINMALI

“Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) bir yıl öncesine göre 414 TL, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 1.348 TL artmıştır. Ücret gelirlerinin düşük ve yetersiz olduğu dikkate alındığında, gerçekleşen ya da hedeflenen enflasyonu çıkış noktası yaparak ücretleri artırmak yerine, insana yakışır geçim düzeyini sağlayacak bir gelirin çıkış noktası yapılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Kaldı ki, özellikle pandemi döneminde değişen hanehalkı tüketimi nedeniyle, mevcut enflasyon hesaplamasının da tartışmalı olduğu da dikkate alınmalıdır.”   

GIDA ENFLASYONU %19,68 OLDU

“Gıda fiyatlarında geçen yılın sonunda başlayan artış eğilimi ilerleyen aylarda yükselerek devam etmiş ve yüzde 20 bandına ulaşmıştır. Türk-İş’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim 2020 Kasım ayı itibariyle şu şekilde olmuştur: Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,39 oranında artış gösterdi. Yılın ilk on bir ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 16,37 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 19,68’dir. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 15,47 olarak hesaplandı.” 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x