TÜRKONFED ve TÜSİAD bölgesel kalkınmada güç birliği yapacak

25 Ocak 2013 Cuma 15:30

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ile bir araya gelen TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, iki derneğin işbirliğiyle bölgesel kalkınmaya odaklanacaklarını söyledi. TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem...

TÜRKONFED ve TÜSİAD bölgesel kalkınmada güç birliği yapacak

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ile bir araya gelen TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, iki derneğin işbirliğiyle bölgesel kalkınmaya odaklanacaklarını söyledi.

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ı ziyaret etti. 17 Ocakta TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Yılmaz’ı yeni görevi dolayısıyla tebrik eden Onatça, en önemli çalışma alanlarından birinin bölgesel kalkınma olduğunu dile getirdi. Bölgesel kalkınma konusunda TÜSİAD ve iş dünyasıyla birlikte çalışmaya devam edeceklerini aktaran Süleyman Onatça şöyle konuştu: “Hedefimiz, ülkedeki gelir eşitsizliğinin önemli bir kaynağı olan bölgeler arasındaki gelişmişlik farklılıklarının giderilmesine katkıda bulunmak… Farklı bölgelere yönelik farklı politikalar geliştirilme konusunda kalkınma ajanslarını destekleyeceğiz.”
            
Önümüzdeki dönemde TÜSİAD işbirliğiyle Türkiye’nin dört bir yanındaki iş dünyası örgütlerini bölgesel kalkınma ajansları paralelinde yapılandırmaya odaklanacaklarını söyleyen Onatça, “Bölgelerin üstünlüklerinin ortaya çıkarılması, strateji ve politikaların geliştirilmesi, yerli ve yabancı yatırımcıların bölgeye çekilmesi konusunda kalkınma ajanslarının önemli bir rolü var. Bölgesel federasyon sayılarımızı kalkınma ajansları bölgeleri ile uyumlu olarak artırmayı hedefliyoruz. 13 olan bölgesel federasyon sayımızı, Türkiye’deki 26 kalkınma ajansına paralel olarak 26’ya çıkaracağız. Böylece hem ajansların arzu ettiğimiz düzeyde sivil, katılımcı, dinamik bir yapıya kavuşmasını hem de federasyonların ajans yönetimlerinde daha aktif rol almaları ile iş dünyasının dinamizminin ajanslara aktarılmasını sağlayacağız. Bölgesel kalkınma ve ülkemizin ekonomik kalkınması hedefine yönelik tüm çalışmalarımızda en büyük destekçimiz TÜSİAD olmaya devam edecek.” dedi.

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Onatça’nın ziyaretinden memnuniyet duyduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Bölgesel kalkınma bizim için de son derece önemli bir konu. Geçtiğimiz dönemde başlayan iş dünyası temsil örgütlerinin bölgesel kalkınma ajanslarıyla işbirliği anlayışının geliştirilerek sürdürülmesini sağlayacağız. Yerel iş dünyası temsil örgütlerinin, bölgesel kalkınma ajansları paralelinde yapılandırılması, ajans yönetimlerinde söz sahibi olmaları ve bölgesel kalkınma politikalarının oluşturulmasında etkin katkı sağlamaları öncelikli projelerimizden biridir.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x