Kayseri’de emekli resim öğretmeni Hasan Gürpınar, püskürtme boya (pistole) tekniğiyle 3,5 dakikada Atatürk portresi çizmeyi başardı. Gürpınar, rekorunu 2,5 dakikaya indirmek için çalıştığını söyledi.

        Resim çizmeyi 5 yaşındayken babasından öğrenen ve bu alanda eğitim alan 58 yaşındaki Hasan Gürpınar, 2004 yılına kadar resim öğretmenliği yaptı. Emekli olduktan sonra ise kendi atölyesini kuran Gürpınar, her türlü resim tekniğiyle resim çizmeye devam ediyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir yabancı ressam tarafından kısa sürede portresinin çizilmesiyle ilgili haberi televizyonda gören Gürpınar, bunun üzerine kendisinin de devlet büyüklerinin portrelerini kısa sürede çizmek için çalışma başlattı. Gürpınar, 8 yıl önce Atatürk’ün portresini püskürtme boya (pistole) tekniğiyle 8,5 dakikada çizmeyi başardı.

        Sürekli çalışan Gürpınar, rekorunu 3 dakika 30 saniyeye kadar düşürdü. Bu rekorun daha önce 4,5 dakika ile bir Fransız ressama ait olduğunu ifade eden emekli resim öğretmeni Gürpınar, bugüne kadar bunu deneyen başka ressam olmadığını savundu. Devlet büyüklerinin portresini kısa sürede çizme çalışmasını hep yabancı ressamların yaptığını kaydeden Gürpınar, “Başbakan Erdoğan’ın portresinin çizildiği haberi üzerine ‘ben de yapabilirim’ düşüncesiyle denemelere başladım. 8 yılda Atatürk portresini hızlı çizme rekorunu 3,5 dakikaya kadar indirdim. Hedefimde rekor süresini 2,5 dakikaya düşürmek var.” diye konuştu.

        2023 yılında tarihe geçmek istediğini de anlatan Gürpınar, “Cumhuriyetin 100. yılı yazılırken ‘en’lere yer verilecek. Ben de ‘devlet büyüklerinin portresini en kısa sürede çizen ressam’ olarak anılmak istiyorum.” dedi.

        Emekli resim öğretmeni Hasan Gürpınar, ilk cumhurbaşkanı Atatürk’ün yanı sıra son cumhurbaşkanı Abdullah Gül, padişahlardan Fatih Sultan Mehmet ve Kayserili olan Mimar Sinan’ın portrelerini de kısa sürede çizmeye çalıştığını söyledi. Gürpınar, Gül, Fatih Sultan Mehmet ve Mimar Sinan’ın portrelerini şu anda 3,5 ila 5 dakika arasında bir sürede bitirdiğini kaydetti. Her ressamın hızlı portre çizebileceğini ifade eden Gürpınar, ancak bunun hata riski yüksek olduğundan güçlü bir bellek gerektirdiğini sözlerine ekledi.