GÜMÜŞHANE BEŞKİLİSE, KABAKİLİSE KÖY İSİMLERİ Mİ YOKSA MESCİTLİ KABAKÖY MÜ?

30 Ocak 2018 Salı 06:29

Gümüşhane'de yerleşim yerlerinin adlarıyla oynanıyor ve Türk olmayan isimler konuluyor. Sabri Şenel bu konuyu gündeme taşıdı.

GÜMÜŞHANE BEŞKİLİSE, KABAKİLİSE KÖY İSİMLERİ Mİ YOKSA MESCİTLİ KABAKÖY MÜ?
İşte Cumhuriyeti kuranların yerleşim yeri isimleri: Kurtköy, Kurt doğmuş, Bozkurt, Kızıl Elma, Ergenekon vb ya şimdi masum(!) etnik isim talepleri İle istisnalar hariç Türkçe isimler silinip yerine Süryanice, İbranice, Ermenice ve Rumca isimler koyulmuştur.

Bu yetmiyormuş gibi, o kentlerde nerede ise yaşamayan bir kaç gayri Müslim hatırına mı o Türk yurtlarının adları değiştirilmiştir

Kürt kardeşim Türk'ten Türk asla Kürtçe isimden rahatsız olmaz; o halde nedir asıl maksat? ardından Ermenilerin tanıma, tazminat toprak şeytan üçgenini sahada realize etmek midir asıl maksat?

Yunanistan, Bulgaristan, Ermenistan ya da Rum kesiminde veya İsrail'de buna müsade ederler mi? Kaç tane yerleşim yeri Türk ismi İle kalabilmiştir?

Mesela İstanbul içinde Costantinopol ismi dayatılıyor? İzin verilecek mi? Ermenistan Ağdam Camiini ahır yaptı; Bulgaristan Camileri içkili mekan yaptı... Van Akdamar Kilisesine bu milletin parası harcanır mı? Nerede kaldı mütekabiliyet ilkesi?

Yer isimleri, mezarlıklar, tarihi kültürel medeniyet kalıntıları o yerlerin tapu senetleridir.  Mesela Gümüşhane köy isimleri Beş kilise, Kabakilise, Cönger, Zimon, Çuhut, Edişe, Sobran, Vessenni, Ayliya vb isimlerin geri gelmesini isteyene Gümüşhane'de müsade edene ne denir?

Sabri Şenel
Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Musa şenel 11 ay önce yorumlandı

Slm Aleyküm Tamamen her türlü öz Benliğimizden bizi Silip Atmaya çalışanlara Bu fırsatlar verilmemeli.

0 Kişi beğendi.