20 bin sözleşmeli bekçi alınacak

13 Mart 2013 Çarşamba 09:37

Emniyet Genel Müdürlüğü bekçileri yeniden görevlendirmeye hazırlanıyor. Emniyet’in bin 500 lira maaşla 20 bin sözleşmeli bekçi alacağı bildirildi.

20 bin sözleşmeli bekçi alınacak

 Bekçiler yeniden sokağa dönüyor. Ünlü sanatçı Kemal Sunal’ın ‘Bekçiler Kralı’ filmine de ilham olan bekçiler yeniden koruma hizmetlerinde görevlendirilecek. Emniyet’in 20 bin sözleşmeli bekçi alımı yapacağı öğrenilirken bekçilerin en az ortaokul mezunu olacağı kaydedildi.

Senelerdir alım yapılmadığı için sayıları 4 bin 58’e düşen bekçiler yeniden sokaklara dönüyor. Bugün'den alınan bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanan kanun tasarısında emniyet bekçisinin görevleri ve yetkileri tanımlandı.

Özel yetenek seçme sınavında başarılı olanlar bekçi yapılacak. Emniyet bekçisi adayı öğrenciler, polis eğitim kurumlarında en az 3 ay meslek eğitim görecek. Emniyet bekçileri bir yıl intibak dönemine tabi tutulacak. Göreve intibak edemeyenlerin sözleşmeleri feshedilecek. En az üç yıl emniyet bekçisi olarak görev yapanlardan başarılı olanlar polislerde olduğu gibi kıdemli bekçiliğe geçirilecek.

POLİS OLABİLECEKLER

Emniyet Genel Müdürlüğü'nce ihtiyaç duyulması halinde en az üç yıl fiilen kıdemli emniyet bekçisi olarak görev yapmış ve üniversite eğitimini tamamlamış olanlar yapılacak sınav ile polis memurluğuna atanabilecek. Bir yıl içerisinde kıdemli emniyet bekçilerinden polis memurluğuna geçeceklerin sayısı, başvuru şartlarına haiz bekçilerin toplam sayısının yüzde 5'ini geçmeyecek.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

mehmet gök 5 yıl önce yorumlandı

bekçilik için aranan şartlar neler dir.

0 Kişi beğendi.