200 yılık tarihi cami restore edilmeyi bekliyor

13 Aralık 2012 Perşembe 19:15

Yozgat’ın Yenice köyünde bulunan 200 yıllık tarihi cami restore edilmeyi bekliyor. Yenice Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yozgat Temsilcisi Necati Duyar, köylerinde bulunan 200 yıllık tarihi caminin Anıtlar Kurulu tarafından...

200 yılık tarihi cami restore edilmeyi bekliyor

Yozgat’ın Yenice köyünde bulunan 200 yıllık tarihi cami restore edilmeyi bekliyor.

Yenice Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yozgat Temsilcisi Necati Duyar, köylerinde bulunan 200 yıllık tarihi caminin Anıtlar Kurulu tarafından tescillendiğini belirterek, köylerinin manevi simgesi olan caminin biran önce restore edilmesi gerektiğini söyledi.

Duyar, "200 yıllık tarihi cami şu anda bakımsızlıktan yıkılmaktadır. Camimizin içerisinde Allah’ın 99 ismi yer almakta, ayrıca hat sanatı ve işlemeler bulunmaktadır. Ancak cami bakımsızlıktan yıkılmak üzere, biz buranın biran önce restorasyon yapılmasını istiyoruz. Camimiz çok eski olduğu için kışın yağan kar ve yağmur sularından dolayı daha da fazla etkilenecek." dedi.

Yenice Köyü Camii'nin, Anıtlar Kurulu tarafından tescillenmesi için daha önce müracaat ettiklerini söyleyen Duyar, "Camimizin tarihi eser olarak tescili yapılarak, belgesi, müze müdürlüğüne gönderildi. İnşallah camimiz, kısa sürede restore edilir ve gelecek nesillere bırakılır." ifadelerini kulandı.

Yorum Gönder

@name x