5. Fermalı Av Köpekleri Mera Yarışması Sakarya’da başladı

12 Mayıs 2013 Pazar 13:06

Adapazarı Belediyesi tarafından düzenlenen 5'inci Fermalı Av Köpekleri Mera Yarışması Bileciler köyü merasında başladı. Yarışmaya Türkiye’nin bir çok ilinden avcılar büyük ilgi gösterildi.         Avcılık...

5. Fermalı Av Köpekleri Mera Yarışması Sakarya'da başladı

Adapazarı Belediyesi tarafından düzenlenen 5'inci Fermalı Av Köpekleri Mera Yarışması Bileciler köyü merasında başladı. Yarışmaya Türkiye’nin bir çok ilinden avcılar büyük ilgi gösterildi.

        Avcılık ve Yaban Av Hayatı Koruma Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Üçbaş, yarışmanın İngiliz ırkı genç ve yetişkin köpekler olmak üzere iki kategoride yapıldığını söyledi. Bu yarışmada köpeğin fermayı, yani kuşu belli bir sürede bulmasının yanı sıra, sahibiyle uyumunun da çok önemli olduğunu ifade eden Üçbaş “Köpeklerin ırk standartları da var. Köpeğin boyu da önemli. Yarışmada köpeğin kuşu bulması, kuşa saldırmadan sahibine haber vermesi, kenarda beklemesi gerekiyor. Sahibinden gelen komutlara uyumu da değerlendiriliyor.” bilgisini verdi.

        Uluslar arası Av köpekleri hakemi Burhan Dereli, "Yarışmada ayrıca köpeğin koşma stili, burun yani koku alma duyusu değerlendiriliyor. Bu yarışmada fermayı bulması önemli. En çabuk fermayı bulan artı bir puan alıyor.” dedi.

        Yarışma için Bodrum’dan gelen otel işletmecisi Burak Çelik, köpekleri çok sevdiğini belirtti. “Ben Bodrum’da otel işletmeciliği yapıyorum. Bodrum'dan bu yarışma için geldim. Bu yarışma Türkiye’nin en büyük yarışması. Her sene takip edip geliyoruz. İlk tur başladı. Köpeğim fermayı buldu. Artık hakemin kararı. Köpekleri fazlasıyla seviyorum. Bu bizim yaşam tarzımız. Avcılık ve köpek sevgisi bir zevk ve bir hobi değil. Bu yaşam tarzı, biz böyle yaşıyoruz." diye konuştu.

        İzmir’den gelen Serkan Zeybek de her sene bu yarışmaya geldiğini dile getirerek “Kendi aramızda çekişiyoruz. Amaç bir araya gelmek, köpeklerimizi salmak.” ifadesini kullandı.

        Yarışmak için Ankara’dan gelen Murat Ayhan, ilk kez bu yarışmaya katıldığını ve heyecanlı olduğunu kaydetti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x