6 yıl önce dondurulan kordon kanı ağabeye şifa kaynağı oldu

12 Şubat 2013 Salı 13:29

Akdeniz anemisi tedavisi gördüğü için 15 yıldır her ay düzenli olarak kan nakli yapılan Atakan Güvercin, kardeşinden 6 yıl önce alınan kordon kanı ve kemik iliğiyle hayata yeniden tutunmayı başardı. Hastalığın tek tedavi yöntemi olan...

6 yıl önce dondurulan kordon kanı ağabeye şifa kaynağı oldu

Akdeniz anemisi tedavisi gördüğü için 15 yıldır her ay düzenli olarak kan nakli yapılan Atakan Güvercin, kardeşinden 6 yıl önce alınan kordon kanı ve kemik iliğiyle hayata yeniden tutunmayı başardı. Hastalığın tek tedavi yöntemi olan kök hücre nakli Medical Park Samsun Hastanesi'nde başarıyla gerçekleştirildi.
Atakan'ın babası Adem Güvercin, nakil için uzun bir dönem beklediklerini belirterek, " Artık oğlumun kan düzeyleri yükseldi. Eskiden sürekli kan alan kişiydi, inşallah tüm ilaçları kesildikten sonra Kızılay'a düzenli kan bağışında bulunacak.” dedi.
Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesinden Doç. Dr. Tunç Fışgın ise “Son 10 yılda Türkiye'de kök hücre nakli konusunda ciddi ilerlemeler gerçekleştirildi. Özellikle sınırlı sayıda olan çocuk kemik iliği nakil ünitelerinin sayısı son 1-2 yılda Sağlık Bakanlığı, bazı üniversiteler ve Medical Park Hastaneler Grubunun yatırımları ile arttırıldı. Artık Türkiye'de çocuk hastaların kemik iliği nakili için uzun süre beklemelerine gerek kalmadı. Yeni kurulan merkezlerin bundan sonra süreklilik, uluslararası akreditasyon ve bilimsel üretim konusuna yoğunlaşmaları gerekmektedir” diye konuştu.
Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi'nden Doç. Dr. Emel Özyürek de, Atakan'ın nakilini gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Atakan ve ailesi için uzun bekleme döneminden sonra zor bir süreçti. Tüm dikkatimizi vererek nakili gerçekleştirdik. Mutlu sona ulaşmaktan keyif alıyoruz.” şeklinde konuştu.
Medical Park Samsun Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Hikmet Çavuş çocuk kemik iliği nakil ünitesinde Karadeniz, Ege, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden nakiller gerçekleştirildiğini kaydederek şöyle konuştu: "Merkezimiz henüz 5. ayında ulusal bir merkez kimliğini kazandı. Türkiye'nin her bölgesinden hasta kabul ediyoruz."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x