63 yaşında Kur’an öğrendi hayatı değişti

21 Mayıs 2013 Salı 10:17

Adanalı Nazmiye Korkutan 63 yaşında Kur’an-ı Kerim’i öğrenince hayatı değişti. Çukurova Müftülüğü’ne bağlı Abdulbaki Fatma Siverekli Kız Kur'an Kursu’na giden Korkutan, ilerlemiş yaşına rağmen kısa sürede Kur’an okumayı...

63 yaşında Kur'an öğrendi hayatı değişti

Adanalı Nazmiye Korkutan 63 yaşında Kur’an-ı Kerim’i öğrenince hayatı değişti. Çukurova Müftülüğü’ne bağlı Abdulbaki Fatma Siverekli Kız Kur'an Kursu’na giden Korkutan, ilerlemiş yaşına rağmen kısa sürede Kur’an okumayı öğrendi. Büyük gayretiyle sınıfın en iyileri arasına girmeyi başaran Nazmiye Korkutan, ayrıca Türkçe okuma yazmayı da kursta öğrendi. Kursa gelip gittikçe aile hayatında da birçok değişiklikler olan Korkutan, Kur’anı öğrendiği için bir hayırsever tarafından umreyle ödüllendirildi. Daha sonra alkol alan eşini ikna etmeyi başaran Nazmiye Korkutan, eşinin alkolü bırakmasını sağlayıp, namaza başlamasına vesile oldu.

KUR'AN ÖĞRENDİM HAYATI BAKIŞIM DEĞİŞTİ

Kursta bir şeyler öğrendikçe ufkunun geliştiğini ve daha çok bilgi edinme çabası içine girdiğini belirten Nazmiye Korkutan, “Hayata bakış açım değişti. Peygamberlerimizin hayatları benim hayatıma ışık oldu. Bilgiler çoğaldıkça çoğalıyordu. Çok güzel şeyler öğreniyordum, kursta o kadar güzel etkinlikler yapıyorduk ki, bazen eve bile gitmek istemiyordum. Kursun bana verdiği en önemli şey insanlıktır. İnsanlığı öğretti. Şikâyet etmemeyi, başka insanların pencerelerinden hayata bakmayı öğretti. Yaşadığımız ortamı güzelleştirmeyi, tebessüm etmenin insanlığa verdiği o tarifi imkânsız mutluluğu öğretti. Kişiye gülümseyerek sadaka verdiğimizin bilinciyle rahat rahat uyumanın vermiş olduğu huzuru... Başkasının özgür düşüncesine, geleneklerine, yaşam tarzına müdahale etmemeyi öğretti, sabırlı olmayı öğretti. Bu imkânları bize veren büyüklerimize ayrıca teşekkür ediyorum.” diyor.

OLKOLÜ BIRAKTIRDIĞI EŞİNİ NAMAZA BAŞLATTI

Çocukken babası tarafından okula gönderilmediğini belirten Korkutan “Mahallemizin Kur'an kursu öğreticisi vesilesiyle hem okuma yazmayı hem de Kur’an’ı öğrendim. Rabbime şükürler olsun, Allahın biz kullarına mesajlarını ilettiği dinimizin yüce kitabı geç de olsa öğrendim. Gençlerin, yüce kitabımızı öğrenmek için benim gibi yaşlanmayı beklememelerini tavsiye ediyorum. Kur'an'ı ilk okuduğum zaman çok heyecanlanmıştım. Gece gündüz 'Allah'ım bana nasip et' diye yalvardım. Şimdi ise umreye gidiyorum. Ezberlediğim sureleri Rasulüllah (s.a.v)’e hediye edeceğim günü bekliyorum. Eşimde Alkolü bıraktı.5 vakit namaz kılmaya başladı. Pazartesi günü Allah izin verirse beraber umreye gideceğiz. “ şeklinde konuşuyor.

Korkutan’ın her gün kursa erken saatlerde gelerek ön sıraya oturduğunu aktaran kurs öğreticisi Çiğdem Öztürkler, "Kursta hem okuma yazmayı hem de Kur'an’ı kısa bir sürede öğrendi. Azmi ve gayretiyle bizi çok şaşırttı. Biz de imkânlarımız ölçüsünde kendisini umreye gönderiyoruz. Gençlerimiz örnek almalı, Allah kendisine sıhhat ve afiyetler versin.” ifadelerini kullanıyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x