657 sayılı memur kanunu değişiyor

27 Ocak 2013 Pazar 16:39

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurların tabi olduğu 657 sayılı memur kanunun değişebileceğinin sinyalini verdi.

657 sayılı memur kanunu değişiyor

 Hükümet 657 sayılı memur kanununu değiştirmeye kararlı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 'eski model' 657 sayılı memur kanunun günümüz Türkiye'sinde ihtiyaçlara cevap veremediğini ifade etti.

Devlet Personel Başkanlığı'nca Abant'ta düzenlenen ''Kamu Personel Sisteminin Sorunları, Çözüm Önerileri ve 2023 Vizyonu Çalıştayı''nın açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "5 ayrı mevzuatla yürütülen kamu personel sistemimizin amiral gemisi olan 1965 model ve her yerinden su almaya başlayan 657 sayılı kanun, günümüz Türkiyesinin ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzaktır'' dedi.

YAVRU 657'CİKLER OLUŞTU

Faruk Çelik, şunları ifade etti: ''Zaman içinde 657'den fazla değişikliğe uğrayan, yürürlüğe girdiği dönemle uygulandığı dönem arasında dağlar kadar fark olan bu yasa, yama kaldırmayacak kadar yıpranmıştır. Her kurumun mevzuatında yavru 657'cikler oluşmaya başladı. Dağınık ve savruk bir mevzuat var.''

SİSTEMİN İYİ İŞLEMESİ GEREK

Faruk Çelik, iyi işleyen devlet çarkı için iyi işleyen personel sistemine ve mevzuatına ihtiyaç bulunduğunu vurgulayarak, devlet bütçesinin yaklaşık üçte birinin personel giderlerine ayrıldığını, söz konusu kaynağın verimli kullanılmasını sağlamak, beşeri sermayeden alınan verimi çoğaltmak ve vatandaşlara kaliteli, etkin hizmet sunmak için gerekli mevzuat düzenlemesini yapmak durumunda olduklarını bildirdi.

Yorum Gönder

@name x