Afet uzmanlarından uyarı !

06 Mart 2013 Çarşamba 16:10

Japon afet uzmanı Marmara hakkında öyle bir iddiada bulundu ki....

Afet uzmanlarından uyarı !

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Afet Yönetim Uzmanı Fumio Kaneko, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Marmara Denizi'nde 7-7,5 şiddetinde bir deprem olmasını beklediklerini söyledi.

ÖĞRENCİLER KAFALARINA KİTAP KOYARAK ÇIKTILAR

Senaryo gereği 30 saniye süren 6,7 şiddetindeki deprem sonrasında kurtarma operasyonları canlandırıldı. Deprem sonrası sınıflardaki öğrenciler kafalarına kitap ve defterleri koyarak dışarıya çıktı. Ardından sınıflarda sıkışan öğrenciler uzman ekiplerce kurtarıldı. Sınıfa giren sağlık ekipleri de yaralı öğrencileri muayene etti.

TATBİKATLAR YETERLİ DEĞİL

Kaneko, öğrencilerin çok ciddi ve sessiz olmalarının ve tatbikata ebeveynlerin de katılmasının takdire şayan olduğunu fakat tatbikatların yeterli olmadığını beli

TÜRKİYE'DEKİ BİNALAR YETERSİZ

Türkiye'de aynı şiddetteki depremin daha etkili olacağına dikkat çeken Kanoke, "Binadan binaya değişir dağınıklılık, averaj olarak alırsak Japon binaları Türkiye'deki binalara göre iki üç kat daha güçlü diyebiliriz. İstanbul afete sıkı hazırlanıyor. Geçmiş depremleri de araştırmak önemli. Japon deneyimlerini Türk halkıyla paylaşmaktan memnunuz. Daha güvenli ülkeye topluma ulaşmak istiyoruz." diye konuştu.

İSTANBUL VE BURSA'DA TSUNAMİ BEKLENİYOR

Kaneko, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde İstanbul yakınlarında Marmara Denizi'nde bir deprem olma ihtimalinin yüksek olduğunu öne sürdü. Depremin 7-7,5 şiddetinden fazla olmayacağını anlatan Kaneko, can kaybının şehirden şehre göre değişeceğini söyledi. İstanbul ve Bursa'daki deprem sonrası meydana gelecek tsunamide dalgalar çok yüksek olmaz. Deprem, Marmara Denizi'nde olacağı için dalgalar Bursa'ya çok şiddetli gelmez, İstanbul daha çok etkilenecektir."


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x