AFGANİSTAN’DA İNGİLİZ TOPAL MOLLA HER SARIKLI HOCA DEĞİLDİR

01 Ekim 2020 Perşembe 11:06

1920 yılında Topal Molla lakabıyla tanınan bir zat, Afganistan’da tekke kurmuş. Topal Mollanın müritleri 3 yıl içinde 200 bine ulaşmış.

AFGANİSTAN'DA İNGİLİZ TOPAL MOLLA HER SARIKLI HOCA DEĞİLDİR
1920 yılında Topal Molla lakabıyla tanınan bir zat, Afganistan’da tekke kurmuş. Topal Mollanın müritleri 3 yıl içinde 200 bine ulaşmış. 

Müritlerin sayısı 1925’te 300 bini aşan Topal Molla, krala karşı ayaklanma başlatmış.

Bir yıl boyunca Afganistan‘da kan gövdeyi götürmüş. O yıllarda Afgan kralı olan Emanullah Han, ülkesini terk etmek zorunda kalmış. 

Emanullah Han ülkesinden ayrılırken Afgan sınırına geldiğinde yanına bir adam sokulmuş ve çok güzel konuştuğu Urduca’sıyla sormuş

- Beni tanıdın mı? 
Ben meşhur Topal Mollayım. Afganistan’daki görevimi bitti, İngiltere’ye dönüyorum.

- Seni tanıdım! demiş Kral.
Ben senin İngiliz casusu olduğunu biliyordum. Fakat halkıma o kadar çok tesir etmiştin ki, senin casus olduğuna onları bir türlü ikna edemedim ve inandıramadım.

Sarıklı ve sakallı Topal Molla sakalını kesmiş, sarığını atmış, başına silindi şapkasını oturtmuş ve İngiltere yoluna koyulmuş.

Ülkemizde de her zaman Topal Molla’lar olmuştur.

Kimisi politikacı, kimisi din adamı, kimisi de ilim adamı olarak kendisini tanıtır ve toplumu o göreviyle zehirleyerek birlik ve beraberliği bozar.

Her şeyin bir fitneden ibaret olduğunu ve aslında O’nun zehirli biri, yani bir hain olduğunu anlatırsın ama ya anlayan çıkmaz, ya kimse anlamak istemez, ya da anlamasalar bile seni hain ilan ederler. 

Ama olsun, görevini yerine getirmiş olmanın verdiği huzurlu, onurlu ve mutlu bir yalnızlık, aldatılmaktan ve gerçek bir hain olmaktan her zaman daha değerlidir.

Düşünmek, sorgulamak, eleştirmek ve bunların sonucunda hainlere biat etmemek, çok önem arz etmektedir.

Çünkü Topal Molla’lar, sorgulayıp eleştiren beyinlere üşüşemez.

Tarih, ders almayanlar için tekerrürden ibarettir.”

ALINTI
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Cemal ozturk 5 ay önce yorumlandı

Türkiye'de Türk milletinin birliğini bütünlüğünü söz eden küfreden kim varsa soyuna sopuna bakacaksın Soyunda vardır arıza. dinlisi dinsizi farketmez yabancıdır dikkat ediniz Allah Türk milletini korusun

0 Kişi beğendi.