Ağrı’ya 21 milyonluk proje

25 Şubat 2015 Çarşamba 16:13

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 13. Proje Başvuru Döneminde Ağrı İl Koordinatörlüğü’ne 21 milyon 451 bin liralık proje başvurusu yapıldı. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaklaşa yürüttüğü IPARD...

Ağrı'ya 21 milyonluk proje

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 13. Proje Başvuru Döneminde Ağrı İl Koordinatörlüğü’ne 21 milyon 451 bin liralık proje başvurusu yapıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaklaşa yürüttüğü IPARD Destekleme Programı kapsamında, TKDK 12 Ocak - 10 Şubat tarihleri arasında “13. Başvuru Çağrı İlanına” çıkmıştı. Türkiye genelinde toplam 3 bin 650 proje başvurusu yapıldı. Teslim alınan projelerin toplam yatırım tutarı ise 1 milyar 861 milyon TL gibi yüksek bir rakama ulaştı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Koordinatörü Alihaydar Yiğit, IPARD Programı kapsamında desteklenen illerden biri olan Ağrı İlinde başvuruların; et ve süt işleme, kırsal turizm ve kültür balıkçılığı alanlarında yapıldığını söyledi. Ağrı’da başvurusu yapılan projelerin toplam yatırım tutarının ise 21 milyon 451 bin lira olduğunu belirten Yiğit, yapılan yardımın; inşaat işleri, üretim ve işletme aşamasında kullanılan makine-ekipmanlar ve projenin hazırlanma masrafları gibi harcamalara % 50 oranında hibe şeklinde olduğunu ifade ederek, ayrıca başvuru sahiplerinin destek kapsamındaki harcamaları için KDV, ÖTV, gelir vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi gibi vergiler ödemeyeceğini belirtti.

İl Koordinatörü Alihaydar Yiğit, önümüzdeki 2016 ile 2020 yılları arasında uygulanacak olan destek programının ikinci aşaması hakkında da bilgiler verdi. Yiğit, başvurularının yıl sonuna doğru başlaması beklenen yeni desteklerin, kaz, mantar ve yumurta üretimi gibi yeni alanlarda da çeşitlenerek devam edeceğini belirterek, bazı alanlarda yüzde 100’e varan hibe desteklerinin olacağından bahsetti. Kurum olarak Ağrı’nın kalkınmasını projelerle desteklemeye devam edeceklerini belirten Koordinatör Yiğit, yeni dönemde de vatandaşlara desteklerden faydalanma konusunda çağrıda bulundu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x