Akif, Yozgat'ta programla anıldı

30 Aralık 2012 Pazar 18:13

Yozgat Gençlik Merkezi Müdürlüğü, ölümünün 76. yıl dönümü dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi.        Gençlik Merkezi salonunda gerçekleştirilen anma programına Gençlik...

Akif, Yozgat'ta programla anıldı

Yozgat Gençlik Merkezi Müdürlüğü, ölümünün 76. yıl dönümü dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi.

        Gençlik Merkezi salonunda gerçekleştirilen anma programına Gençlik Merkezi Müdürü Ali Sapmaz, müzisyen Ahmet Yanalak ve öğrenciler katıldı. Programda Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve milli mücadeleye katkıları anlatıldı. Ahmet Yanalak, Akif’in şiirlerini Gençlik Merkezi Müdürü Ali Sapmaz ile birlikte okudu. Yanalak, Mehmet Akif Ersoy’un da neyzen ustası olduğunu belirtti.

        Gençlik Merkezi Müdürü Ali Sapmaz, program sonrası yaptığı açıklamada, Mehmet Akif Ersoy’un Türk tarihinde önemli bir yeri olduğunu söyledi. Sapmaz, "27 Arılık 1936 tarihinde vuslata kavuşan Mehmet Akif Ersoy, şairliği yanında tefsir yapacak kadar Arapça ve dini bilgiye de sahipti. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kurulduğu yıllarda Akif’e Atatürk tarafından o dönemde tefsir yapması da istenmiştir. Tefsirin bir kısmını yapan Akif, değişik sebeplerden dolayı tefsiri bastırması mümkün olmamıştır. Türk tarihinde önemli bir yere sahip merhum Akif’in hayatını herkesin bilmesi ve anlaması gerekir. Biz de Gençlik Merkezi olarak gençlerimizin milli ve manevi değerlerimizi unutmamaları adına bu tür etkinlikler düzenleyerek yaşatmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x