Almanya'da eski telefonların çöpe atılması yasaklanıyor

09 Mart 2015 Pazartesi 19:15

Alman Federal Çevre Bakanı Barbara Hendrich, eski telefonların ve televizyonlarının çöpe atılmaması için yasa tasarısı hazırladı. Bu hafta Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek tasarıya göre üretici firmalar eski ürünleri geri almak zorunda...

Almanya'da eski telefonların çöpe atılması yasaklanıyor

Alman Federal Çevre Bakanı Barbara Hendrich, eski telefonların ve televizyonlarının çöpe atılmaması için yasa tasarısı hazırladı.

Bu hafta Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek tasarıya göre üretici firmalar eski ürünleri geri almak zorunda kalacak. Böylece eski elektronik cihazların tekrar değerlendirilmesi sağlanacak.

Çevre Bakanı Hendrich’in hazırladığı tasarıyla, 400 metrekare üzerinde satış mağazası olan işyerleri eski cihazları geri almakla yükümlü hale getirilecek. Cep telefonları ve televizyonlarının çöpe atılması yasaklanacak ve tüketici eski telefon ve televizyonu geri verirken faturasını göstermek zorunda olmayacak.

Almanya’nın en büyük geri dönüşüm şirketi Alba, yasa tasarısını memnuniyetle karşıladığını ve böylece birçok eski elektronik cihazın çöp kutusu yerine geri dönüşümle değerlendirileceğini açıkladı. Bakanlığın hazırladığı yasa tasarısıyla eski cihazlardaki değerli parçaların tekrar kullanılması sağlanacak.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x