Altepe: Nitelikli üretim ve loijstik Bursa'yı merkez yapar

19 Şubat 2013 Salı 17:43

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın İstanbul´dan sonra sanayisi en gelişmiş il olduğunu belirterek, nitelikli üretim ve lojistiğin Bursa´yı Türkiye ve dünyada merkez yapacağını söyledi. Başkan Altepe, MÜSİAD...

Altepe: Nitelikli üretim ve loijstik Bursa'yı merkez yapar

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın İstanbul´dan sonra sanayisi en gelişmiş il olduğunu belirterek, nitelikli üretim ve lojistiğin Bursa´yı Türkiye ve dünyada merkez yapacağını söyledi.

Başkan Altepe, MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. BUSKİ’deki başkanlık makamında gerçekleşen görüşmede, kent ve ülke ekonomisi gündeme geldi. Bursa´nın sahip olduğu değerler bakımıyla Türkiye´deki diğer illerden farklı olduğunu, sanayide İstanbul´dan sonraki ikinci il konumunda bulunduklarını hatırlatan Başkan Altepe, nitelikli üretim ve gelişmiş lojistiğin kenti Türkiye ve dünyada ön sıralara taşıyacağını ifade etti. Bursa sanayisinin gerek üretim imkanları gerekse de insan kaynağı bakımından gelişmiş olduğunu, dünya çapında ses getirecek üretimler için ihtiyaçları fazlasıyla karşılar nitelikte olduğunu kaydeden Başkan Altepe, gerçek anlamda sonuç alabilmek için teknoloji yoğunluklu salt artı değere yönelik ürünler üretilmesi gerektiğini ifade etti. Son yıllarda kent yönetimi olarak kendilerinin de müdahil olmasıyla Bursa´da özel bir firma tarafından dünyada sayılı devletler tarafından üretilebilen tramvay üretimine geçildiğini, metro ve hızlı tren parçası üretimleri için de sipariş alındığını belirten Başkan Altepe, "Türkiye´nin esas ihtiyacı olan şeyler bunlar. Bana göre, Türkiye´yi daha da geliştirecek, öncülük yapacak il Bursa´dır. Tekstilde de makinada da otomotivde de en gelişmiş üretim imkanlarına sahibiz. Bursa´nın gerçek anlamda ticaret ve sanayi şehri olması, dünyada parmakla gösterilen şehirler arasına girmesi için bu tür üretimlerin yapılması gerekiyor." dedi.

Bursa´nın Türkiye ve dünyada merkeze oynamayı hak eden il olduğunu, belediye olarak kentin marka değerinin artırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunduklarını ifade eden Başkan Altepe, "Bizler belediye olarak elimizden geleni yapıyoruz. İmkanlarımız ve görevlerimiz kapsamında, kentin öne çıkması, marka olmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada iş biraz da bize, özel sektöre düşüyor. Mesela BUDO olayı. Bugüne kadar kimsenin aklına İstanbul´a gemi koymak gelmedi. Biz bu hizmeti başlattık ve müthiş bir talep patlaması yaşandı. Gelen talepleri karşılayabilmek için ekstra seferler koyduk. Bu şekilde hem halkın mağdur edilmesinin önüne geçildi hem de gerçekten ihtiyaca yönelik bir hizmet başlatılmış oldu. Bu tür yatırımları sadece bizim değil özel sektörün de yapması gerekiyor. Çözerse Bursa çözecek. Biri gelip de dışarıdan sizin işinizi çözmeyecek. Bunun bilinmesi lazım." diye konuştu.

HAVA YOLU ŞART

Başkan Altepe, Bursa´nın ekonomide merkeze oynayan il konumuna gelebilmesi için lojistiğin, özellikle de hava ulaşımının çok önemli olduğunu dile getirdi. MÜSİAD başta olmak üzere sivil toplum örgütleriyle organize olduklarını, Bursa´nın hava yolu şirketine sahip olabilmesi, işadamlarının dünyayla çok daha rahat şartlarda entegre olabilmesi için çaba sarf ettiklerini belirten Başkan Altepe, "Bugün Bursa´nın 10´da bir büyüklüğünde olan Katar´ın havaalanında yüzlerce uçak var. Bursa ise Katar´dan 10 kat büyük olmasına rağmen, 25 sanayi bölgesi bulunmasına rağmen uçak sayımız Katar´ın 10´da birine bile yaklaşmıyor. Belediye bütçemiz Kosova Devleti´nin bütçesinden fazla. Burada faaliyet gösteren şirketlerin bütçesi bile bazı devletlerle eşdeğer. Her biri uçak firması kurabilecek onlarca sanayiciye sahibiz. 600 yabancı şirket var. O yüzden hava yolumuz olmalı ve uçak sayımız mutlaka en az 70-80 adet olmalı." şeklinde konuştu.

MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasap Çepni, her yıl 3´te 1 oranında yeniledikleri yönetim kurulu için yeni üyelerle birlikte Başkan Altepe´ye nezaket ziyaretinde bulunduklarını hatırlattı. Çepni, özellikle BUDO hizmetinin Bursa Hava Yolları´nın kurulmasında kendilerinde tetikleyici rol oynadığını söyledi. Bursa Hava Yolları´nın kurulması için dernek olarak 2 yıldır yoğun bir emek sarf ettiklerini belirten Çepni, "İDO´nun yaptığı son fiyat politikaları nedeniyle oluşan tekelleşme anlayışına, BUDO gibi çok ciddi bir faaliyetle karşılık verdiniz. Bundan hem Bursalı hem de İstanbullu memnun kaldı. Bazı şeylerin gerçekleşebileceğini gösterdiniz. Bu çalışmalarınız, Bursa Hava Yolları´nın faaliyete geçmesi için bizlere ilham kaynağı oldu. Umarım beraber neticeye ulaşırız." dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x