Altunhisar’da patates ekimi başlıyor

09 Nisan 2015 Perşembe 13:10

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, en erken patates üretiminin yapıldığı Altunhisar ilçesinde bu ay içerisinde tohumların toprakla buluşacağını söyledi.Niğde genelinde 180 bin dekar alanda patates üretimi yapıldığını belirten Kenar;...

Altunhisar'da patates ekimi başlıyor

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, en erken patates üretiminin yapıldığı Altunhisar ilçesinde bu ay içerisinde tohumların toprakla buluşacağını söyledi.

Niğde genelinde 180 bin dekar alanda patates üretimi yapıldığını belirten Kenar; “Gerek iklim gerekse düşük rakımı nedeniyle daha erken patates dikimi yapılabilen Altunhisar ilçemiz aynı zamanda pazara da ilk ürünü sunuyor. İlimizde önemli bir yer tutan patates nisan ayında başlayan üretim sürecini yüksek rakımlı bölgelerimizde kasım aylarını bulan hasada kadar meşakkatli bir zaman aralığında sürüyor.” dedi.

Patates üretim sezonunda dikimden hasada kadar çiftçilerin yanında olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar; “Dikim öncesi yapılacak tohumluk hazırlığı, taban gübrelemesi ve dikimle ilgili yapılacak hataların sonrada telafisinin genellikle mümkün olmadığını bu nedenle üreticilerimizin dikim öncesi Niğde Ziraat Odamızın tarımsal konulardaki tavsiyelerini alması çok önemli olacaktır.” diye konuştu.

Kenar, açıklamasının devamında patates üretiminin sadece üreticilerin değil Niğde’nin hatta ülke ekonomisinin önemli bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x