Ankara metrosunda anons skandalı

Ankaray metrosunda, yolcuları şoke eden bir anons yapıldı. Yolcuların tepkisini çeken bu anonsu yapan görevliler bakın kendilerini nasıl savundu.

Ankara metrosunda anons skandalı

Ankara metrosunda anons skandalı! Milliyet'in haberine göre Ankaray Kurtuluş metro durağında bekleyen yolculara,"Sayın yolcularımız lütfen ahlâk kurallarına uygun hareket ediniz." anonsu yapıldı. Metro yetkilileri ise yolcuların tepkisine yol açan bu anonsu "Metronun kameralarında uygunsuz şekilde görülen gençler için uyarı yapılıyor"şeklinde savundu.

CHP Ankara Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Levent Gök, konuyu Meclis gündemine taşırken, "Metro kameralarının asıl işlevi ahlâk ölçümü müdür?" diye sordu.

 Levent Gök, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

-Metro kameralarının asıl işlevi nedir? Güvenlik midir, yoksa ahlâk ölçümü müdür?
 
-Güvenlikle ilgili bir sorun görüntülendiğinde ne yapılmaktadır? Güveni ihlal eden davranışın sonlandırılması anonsa konu olmakta mıdır?
 
-İstasyonda araç bekleyen, oturan yurttaşların ahlâka uygun davranıp davranmadıklarını kim kararlaştırıyor? Böyle bir yetki ve görev var mıdır?
 
-Böylesi durumlarda anons yapılması talimatını kim vermektedir?
-Metro görevlilerine verilmiş bir ‘ahlâk ölçüsü alma’ talimatı var mıdır?
 
-Bu tutumun yurttaşları izleyerek fişleyen ve sindiren bir uygulamaya dönüşmesi olasılığına ve bunun doğuracağı tehlikelere karşı ne önlem almayı düşünüyorsunuz?

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x