ATATÜRK İLE VAHDETTİN'İN SON BULUŞMASINDA NE KONUŞULDU?

25 Eylül 2020 Cuma 11:48

Yıldız Sarayı'nın küçük salonunda Vahdettin ile adeta diz dize denecek kadar yakın oturduk. Vahdettin konuşmaya başladı:

ATATÜRK İLE VAHDETTİN'İN SON BULUŞMASINDA NE KONUŞULDU?
"Yıldız Sarayı'nın küçük salonunda Vahdettin ile adeta diz dize denecek kadar yakın oturduk.
Vahdettin konuşmaya başladı:
"Paşa, Paşa! Şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin. Bunların hepsi artık  bu kitaba girmiştir, tarihe geçmiştir.
Bunları unutun, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden daha mühim olabilir.
Paşa, Paşa devleti kurtarabilirsin!" 

Bu son sözlerden hayrete düştüm. Acaba Vahdettin benimle samimi mi konuşuyor?. O Vahdettin ki yabancı hükumetlerin yüzüncü derece aracılarıyla temas arayarak, devletini ve saltanatını kurtarmaya çalışıyordu.

--Hakkımdaki teveccüh ve itimada arz-ı teşekkür ederim. Elimden gelen hizmette kusur etmeyeceğime emniyet buyurunuz-, dedim

--Memleketi kurtarmak lazımdır, istersem bunu yapabilirmişim. Nasıl?
--Hemen hüküm verdim.
Vahdettin demek istiyordu ki:

"hiçbir kuvvetimiz yoktur. Tek dayanağımız İstanbul'a hakim olanların siyasetine uymaktır."

-Benim memuriyetim, onların şikayet ettikleri meseleleri halletmek iiçinmiş.
Eğer onları memnun edebilirsem, memleketi ve halkı bu siyasetin doğru olduğuna inandırabilirsem ve bu siyasete karşı gelen Türkleri yola getirebilirsem, Vahdettin'in arzularını yerine getirmiş olacaktım".

MUSTAFA  KEMAL ATATÜRK

Atatürk'ün bu anlatımlarının kontrolü zaten bir ay geçmeden sağlandı.
Atatürk Samsun'a varır varmaz kendi tasarladığı amaç doğrultusunda Milli mücadeleye başladı. Arkadaşlarını ve emri altındaki ordu komutanlarını bu milli mücadele doğrultusunda örgütlemeye başladı. 
Bunu farkeden işgal kuvvetlerinin Karadeniz bölge komutanı General MİLNE derhal İstanbul Hükumetine nota verdi. İhtar ve ihbar yazısı gönderdi.
"Mustafa Kemal, bölgedeki Rumlara ve İngilizlere karşı ayaklanacak Türkleri susturmak, durdurmak üzerine görevlendirilmişken, bunun aksine olarak Türkleri işgale karşı ayaklandırıyor, milli mücadeleye örgütlüyor. Bunu derhal görevden alın" dedi.
Padişah Vahdettin de  İngilizlerin bu emrine uyarak derhal Mustafa Kemal'i görevden uzaklaştırdı. Hatta arkadaşlarıyla birlikte hepsini idama mahkum etti.
-"Ben sana işgale karşı milli mücadele başlat demedim. Aksine işgalcilere karşı direnecek olan Türkleri durdur ki, İngilizler kızmasın, Mondros Mütarekesi'nin 7. Maddesine göre  ülkenin kalan kısmını da işgal etmek için sebep bulmasın. Millî mücadeleyi derhal durdur" dedi.

Atatürk'te durmadı. Askerlikten istifa edip, bir Türk neferi olarak milli mücadeleye devam etti.

Bu konuda anlaşılmayan birşey de kalmadı.
Ama ne yazık ki 100 yıldır bu kadar kesin bilgilere ve kararlara rağmen, düşmanlarla amaçlarını birleştirenleri, düşmana sığınıp, kurtuluş savaşına tüm güçleriyle engel olanları masumlaştırmak için, sorumsuzca direnen kitleler var. Düşman sevindiriyorlar.
Maalesef düşmanlardan maaşlı az sayıda sahte ajan tarihçi, millet fertlerinin kanaatini değiştirmek için her propagandayı yapıyor. Hayali tarih yazmaya devam ediyorlar. 

KENAN ÖZEK
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 10

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Gercek tarih 2 ay önce yorumlandı

O kadar Paşalar generaller vezirler varken Mareşal varken bir yaver'e devlet kurması için görev veriliyor düşündükçe insanın beynini yakıyor

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Faruk Mehmet Alper 2 ay önce yorumlandı

Padişah Vahdettin' in Atatürk'den kurtarmasını istediği Türkiye ve Türk milleti değil kendi saltanatı tacı ve tahtı idi.Eğer padişahAtatürk'ü gerçekten Anadolu'yu kurtarmak için göndersey di Atatürk Vahdettini vatan haini ilan edip bu kadar kolay sınır dışı edemez di .Vahdettin de suçunu anlamış olmalı ki sessizce çekip gitmiştir.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Süleyman Şah@Kütfi demir 2 ay önce yorumlandı

doğru sölersin derviş...padişah hazretleri tacımı tahtımı kurtarabilirsin paşa diyerek gönderdi...ama atatürk ne yaptı? milletin bağımsızlığını padişahın tacına ve tahtına tercih etmiştir...bu kadar basit...padişah tacını tahtını ancak ve ancak kendi kurduğu ordusuyla koruyabilirdi,ordusu dağıtılmıştı,koruyamazdı...atatürk ne yaptı? milletin bağımsızlığını millet kendisi koruyacaktır deyip silaha sarıldı ve de başardı...padişah başaramadı ve gitti...millet başardı ve bu millet cumhuriyeti de kor

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Süleyman Şah@Faruk Mehmet Alper 2 ay önce yorumlandı

aynı fikirdeyim...ancak türklerden yardım isteyen dindaş arap devletleri ile soydaş türk devletlerine yardım etmek,onlarla siyasi ve kültürel ilişkileri geliştirmek boynumuzun borcudur...

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Murat ÇETİN 4 ay önce yorumlandı

MUSTAFADAN MUSTAFAYA MEKTUP VAR BAK OĞUL DESTAN BUDUR OKUT BUNU EZBER ET BİRAZ KAN BİRAZ ÇAMUR NUTFEDEN YARATTIĞI CEMALİNDEN LUTFEDİP RUHUNDAN CAN KATTIĞI ADEM OĞULLARINI KANDIRIRIM YALANLA DEYİP İLAHA BİLE ÇETİN SAVAŞ AÇTIĞI ZAMAN VE EZEL YOKKEN MÜRRE DENEN EDEPSİZİN TA O GÜN BAŞLATTİĞI SAVAŞTAKİ O İKİ MUSTAFANIN DESTANI RAHMANIN RAHİM İLE SETREDİP KUŞATTIĞI ORDU KURUP ONLARI KILIÇLA DONATTIĞI KOMUTAN İSMİ VERİP ÇOK RÜTBELER TAKTIĞI İNSANLIĞA ÖRNEKTİR BU İKİ MUSTAFANIN YERYÜZÜNDE YAPTIĞI HER ADIMDA HER NEFESTE BU İKİ İSMİ ZİKRET BİRİ ADI MUSTAFA ODUR İSLAM SANCAĞI DİĞERİYSE ONLA KARDAŞ KEMALE ER DİR KENDİ NİŞAN ALMIŞ HADİSLE KORKUSUZ TÜRK HAKANI HAK SEVMEZ SEVMEYENİ BU İKİ MUSTAFA YI DİNİN REHBERİ ODUR MUHAMMED MUSTAFA SI BİRGÜN CEBRAİL İLE RABBİ ONA BUYURDU SON PEYGAMBERİM SENSİN DEDİ MAHLUKATA DUYURDU DİNLERİN EN ÜSTÜNÜ SEÇTİĞİM DİNİN İSLAM SATIR SATIR YAZILI İŞTE EN DOĞRU KELAM KAİNATA IŞIKTİR MUCİZE ONA HAYRAN ONUN ADI KURAN DIR KURANİAZUMİŞAN OKU DEDİ BİR SESLE GÖKTEN YERE İNEREK RABBİN EMR ETTİ OKU DEDİ NUR DAĞINDA BİR MELEK SELAM ETTİ YARADAN BENİ SANA GÖNDERDİ RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHIN YARATTIĞI KORKUSUZ O TÜRK VARYA ONUN ORDUSU İLE SANA YARDIM EDECEK NE GÜZELDİR BU DAVA BU KUTLU HAK DAVASI BU DAVA ARTIK SENİN BUNU SENSİN GÜDECEK BU DAVA TAAA BELÂ DAN MAHŞERE DEK SÜRECEK BU MUSTAFAYLA BAŞLADI MUSTAFAYLA BİTECEK ÜMMİ OLANA SELA CAMİ VE İCAT VERDİ YOKSA NASIL BİLECEK DİĞERİYSE OKUL GÖRDÜ YAZMAYI İYİ BİLİR BUNU O SÜRDÜRECEK ADEME SECDE İÇİN ALLAHIN YARATTİĞI TOPRAKTAN ŞU SEMAYA EZANLAR YÜKSELECEK YARATILAN KAİNAT EZANSIZ DÖNMEYECEK ARŞTAN BAKAN MELEKLER NE SECDELER GÖRECEK CENK DENEN ŞU MEYDANLAR HEP ŞAHADET EDECEK ÖLÜN DESİN BAK MUSTAFA NE YİĞİTLER ÖLECEK HANGİ IRKIN ANASI EMRET YARABBİ DERDİ BABASINI EŞİNİ OĞLU KIZI KENDİNİ KEFENLİK AKÇESİNİ ADAK EDİP ONLARA DUALARLA GÖNDERDİ HİZMET OLMAZSA NESİL NASIL CEDDE DÖNECEK HAKTAN RIZA BULMAYAN HAK DİYEREK VURMAYAN KUTSAL BU EMANETİN NÖBETÇİSİOLMAYAN ZIRH EDİP BEDENİNİ MAHREMİ KORUMAYAN ŞEREFSİZ ŞER FİKİRLİ LAİNDEN OLAN İBLİS O DİNSİZ PEYGAMBERSİZ BUNU NERDEN BİLECEK BU DAVA İÇİN GÖRBAK NE OCAKLAR SÖNECEK ANASINDAN DOĞANLAR KUNDAKSİZ BELENECEK BABASİZ VE ANASİZ HEM NİNNİSİZ MAMASİZ RİZA LOKMASI İLE VALLAHİ BÜYÜYECEK HİZMET AĞİR BİR YÜKTÜR BUNUN HAMALI TÜRK DÜR CENNET ONSUZ SÖNÜKTÜKTÜR EN ÇOK BU IRK GİRECEK SADAKAT SABIR AŞKLA BU SIR HEPSİNDEN BAŞKA ABDEST ALIP TELAŞLA KABE DENEN O TAŞLA GÖKTEKİ MELEKLERLE YERDEKİ ADEM OĞLU SUUR SES İDİP NİZAMI DÜRÜP BOZANA KADAR ALEM DENEN BU VARLIK BÖYLE DEVRAN EDECEK . murat çetin

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Faruk Mehmet Alper 4 ay önce yorumlandı

Anadolu'yu Türk'ün yurdu yapan Atatürk önderliğindeki Türk ulusudur. VeTürkiye Türklerindir.Türkiyeyi Arap cografyasinin bir parçası yapmak isteyenHicbir meczup ,beyni sulanmış deli heveslenmesin Türkiye Türk' dür Türk kalacaktır.

14 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali 4 ay önce yorumlandı

tarihin gerçeklerini bi tarafınızı yırtsanız da değiştiremezsiniz.vahdettin haindir hain kalacaktır.

4 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Muhammet küçük 4 ay önce yorumlandı

Anadoluya Atatürku Vahdettin göndermistir.Bandirma vapuru ve otuzbrs kisilil seçme kişiyle.

4 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Kütfi demir 4 ay önce yorumlandı

Yalan atatürkü anadoluya sultan gönderdi ogöndermese istanbuldan çıkamazdı atatürke bir görev verdi atatürk ve arkadaşları bu zor görevi başardılar sultanada atatürk ve arkadaşlarına ismet hariç hepsine rahmet olsun

5 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Süleyman Şah 4 ay önce yorumlandı

vahdettin gibi basit,beceriksiz,aciz bir padişah'ın atalarının kemiklerini sızlatırcasına ingilizlerle işbirliği yaparak tacını tahtını kurtarmaya çalışması türkler tarafından kabul edilemez...çünkü türkler tarihte hiçbir devletin tahakkümü altına girip hüküm sürmemiştir...o yüzden m.k.atatürk ya i̇sti̇klal ya ölüm diyere memleketi ingiliz ve onların uşakları yunan'dan temizlemiştir...bu bile atatürk'ü sevmeye yeter...yetmez diyenler aptaldır,sığırdır,kafalarının içinde saman vardır...

13 Kişi beğendi.