ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜNDE MACARİSTAN GAZETELERİ

05 Nisan 2021 Pazartesi 12:32

Başbakan Bela IMREDY'nin emri ile, 21 Kasım 1938 pazartesi günü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kemal Atatürk'ün toprağa veriliş günü, Macar milletinin mateme katılımı için bütün resmi binalar matem bayrağı asacaklardır.

ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜNDE MACARİSTAN GAZETELERİ
"Başbakan Bela IMREDY'nin emri ile, 21 Kasım 1938 pazartesi günü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kemal Atatürk'ün toprağa veriliş günü, Macar milletinin mateme katılımı için bütün resmi binalar matem bayrağı asacaklardır.
Milli Savunma Bakanı da askeri garnizon binalarında matem bayrağı asılması ile ilgili olarak aynı emri verdi.
Başkent valisi de başkentin bütün binalarında halkın yeni Türkiye'nin kurucusu, büyük devlet adamı, asker ve başkomutanın toprağa veriliş gününde matem bayrakları asılmasını tebliğ etti."
(Atatürk'ün toprağa verilişi ile ilgili olarak, Macaristan KUS UJSAG gazetesi ve BUDAPESTI HIRLAP gazetelerinde 20 Kasım 1938 tarihinde yayınlanan haber.)
Kaynak: Prof. Dr. Fethi Vecdet ERKUN
Kendilerini Türklerle akraba sayan, köklerinin Attila'nın Hunlarına dayandığını düşünen Macarların, Atatürk'ün ölümündeki hassasiyetlerini görün. Anadolu Türk'ü kadar acımızı sahiplendiler. Başbakanları Bela İmredy'nin tebliğiyle günlerce yas tuttular. Millî yas ilan ettiler.
Milli birliğin milletler için ne anlama geldiğini görün.
KENAN ÖZEK
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x