Bahçeli: "Ateşkesi ihlal eden bedelini misliyle öder"

07 Mart 2020 Cumartesi 10:46

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Moskova'daki İdlib zirvesini yorumladı

Bahçeli:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Moskova’da düzenlenen İdlib zirvesini yorumladı.

“5 Mart 2020’de Moskova’ya giden Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye heyeti Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ve Rus heyetiyle altı saati bulan görüşmelerde ve müzakerelerde bulunmuştur” hatırlatmasında bulunan Bahçeli, “Bölgesel istikrarı doğrudan ilgilendiren Moskova Zirvesi sonuçları itibariyle olumludur. Türkiye ve Rusya, Suriye’deki ateşkes rejiminin tatbik ve temin edilmesinden sorumlu olan iki garantör ülkedir” dedi.

“17 Eylül 2019 Soçi Muhtırası baz ve esas alınarak iki ülke tarafından ek bir protokol düzenlenmiş ve taraflarca imza altına alınmıştır” ifadesini kullanan Bahçeli şöyle devam etti: 

Türkiye’nin egemenlik ve tarihi çıkarları sahada da, masada da layıkıyla savunulmuştur. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 gece yarısından itibaren durdurulmuştur. Yani (geçici) ateşkes üzerinde mutabık kalınmıştır. Bölgesel huzur ve güvenlik için önemli bir adım atılmıştır. Ayrıca M4 karayolunun kuzeyinde 6 km, güneyinde 6 km derinlik ve genişlikte bir güvenli koridor tesis edilecektir. 15 Mart’la beraber, M4 karayolunun belirlenen alanlarında Türk-Rus ortak devriyeleri başlatılacaktır. Moskova’daki Liderler Zirvesi’nde aklı-ı selimin öne çıkması, sağduyu ve sorumlu siyaset anlayışının hakim olması memnuniyet vericidir.

“Burada dikkat edilmesi gereken husus, rejim güçlerinin ve Rus askeri varlığının ateşkes kararına eksiksiz ve harfiyen riayet etmeleridir” diyen Bahçeli, “Uzlaşma demek tarafların bulundukları pozisyondan makul sınırlar içinde ve hazmedilebilir seviyelerde telafi edilebilir tavizler vermesi demektir. Maksat yıkmak değil yapmak, bozmak değil onarmak, kutuplaşmak değil belirlenmiş kurallar muhtevasında konuşmak ve anlaşmaktır. Türkiye’nin İdlib’den başı eğik geri dönüşü muhal bir hayaldir. Ateşkes kararını ihlal eden, eli tetiğe giden, sabotaj ve provokasyona yeltenen kim olursa olsun insanlık alemi karşısında suçlu olacak, elbette hak ettiği bedeli misliyle ödeyecek, ağır vebal altında kalacaktır” ifadelerini kullandı.

“Görüşümüz değişmedi”

Daha önceki açıklamalarında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve Rusya’ya tepki gösteren Bahçeli, “Bizim katil Esad’a bakışımız, Rusya’yla ilgili görüşümüz bellidir, belgelidir, değişmemiştir. Durduğumuz yer Türkiye’dir, baktığımız yer Türk milletinin vicdan penceresidir” diyerek şöyle devam etti:

Bölgesel barışı bozan, masumlara kurşun ve bomba atan kim olursa olsun karşısındayız, tepkiliyiz. Suriye’de yurtlarından yuvalarından kopanların güvenli ve gönüllü şekilde, insana yaraşır bir şekilde ikamet yerlerine dönüşleri konusunda her ülkenin yapacakları vardır ve acilen de sağlanmalıdır. Türkiye’nin Suriye politikası doğrudur, haktan ve hakikatten yanadır. Rusya ve Suriye’nin dürüst ve namuslu hareketi, bilhassa Moskova yönetiminin verdiği sözlere bağlı ve sadık kalması en temel ve inkar edilemez sorumluluktur. Türk milleti yapılanları unutmaz, dökülen kanları aklından çıkarmaz. Şehitlerinin ruhlarını ise asla muazzep etmez. İdlib’de mukadderatımızın davası, bekamızın hakları, ülkemizin güvenlik haysiyeti muazzam bir şuurla korunmuş, her şart altında da korunmaya devam edilecektir. Bu kutlu yolda ayağımızdan çekiştiren, önümüze çıkarılan, hızımızı yavaşlatan her engel kahramanca aşılacaktır.

Erdoğan ve ekibine teşekkür

Bahçeli Rusya’daki temaslar nedeniyle, “Sayın Cumhurbaşkanımızı ve ekibini; sabırlı, duygusallıktan uzak, akıl dolu, stratejik bakabilen ve milli hakları müdafaa eden diplomatik mücadelelerinden dolayı tebrik ediyorum” ifadesini kullanarak Twitter’daki mesajlarını şöyle sonlandırdı:

Bir kez daha aziz şehitlerimizi rahmetle, hürmetle ve minnetle anıyorum.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

elfida 4 ay önce yorumlandı

tutmayın küçük enişteyi geliyor

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Çağatay 4 ay önce yorumlandı

Ben de seni tebrik ediyorum sayın bahçeli...bu kıvraklığından dolayı.. şunu hep söyledim bahçeli akp nin gitmesini istemiyor,istese çok farklı konulara değinir ve akp yi zorlar. Hatta mhp nin internet sitesinde bu gürüşümü ve değinilmesi gereken konuları yazdım...eskiden gizli yapıyordu şimdi açıktan, alenen yapıyor...Akp ne zaman sıkışsa imdadına bahçeli yetişti...bop eş başkanına destek olmak harika...ülke her geçen gün çöküyor ve rte ve ekibi durduğu sürece çöküş devam edecek...memleketin selameti için rte ve ekibinin kenara çekilmesi şart...kim yönetir orasını bilmem...

0 Kişi beğendi.